Arap doğalgazında Suriye kavşak ülke

Hürriyet Haber
23.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin enerji konusunda dışa bağımlılığının giderek arttığını söyledi.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AB ülkelerinin şu anda 522 milyar metre küp gaz kullandığını ve Uluslararası Enerji Ajansı verilere göre, bu miktarın 2030 yılında 700 milyar metre küpe çıkacağını kaydederek, “AB ülkelerinde tüketim giderek arttıkça üretim azalıyor. Bu da dışa bağımlılığı artırıyor. Türkiye, enerji konusunda öyle bir kritik noktada bulunuyor ki, bunun önceden görüp değerlendirilmesi gerekir” dedi.

Yıldız, “Türkiye’nin Nabucco projesi ile birlikte AB’yi çoktan hakkettiğini” ifade ederek, Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi Yönetimi ile karşılaştırılamayacak bir ülke olduğunu söyledi.

Enerji Bakanı Yıldız, Arap Doğalgaz Hattı’nın geçtiği Suriye’nin kavşak ülke olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Suriye, Akdeniz’e açılan önemli bir kapı. Türkiye’nin doğusunda bulunan kaynakların benzer projelerle Avrupa ülkelerine aktarılması, Türkiye’yi erişilmez bir stratejik konuma taşıyor. Mesela, Katar ile benzer bir konu gündeme geldi. Her ne kadar yakın bir tarihte gerçekleştirilmeyi beklemiyor olsa da, Katar doğal gaz boru hattı ile ilgili konu iki ülke arasındaki temel başlıklar arasında girdi.”

Enerji siyasetin önünü açmalı

Enerjinin, siyasetin önünü açıcı bir vaziyette olması gerektiğini belirten Enerji Bakanı Taner Yıldız, ‘’3 yıl önce Avusturya’nın, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda olumsuz yorumlarını dinlerken bugün Avusturya Nabucco’nun en önemli ortaklarından biri haline gelmiştir. Dünya globalleşiyor ancak enerji sektörü daha hızlı globalleşiyor. Enerji ile ilgili konular aynı zamanda barışın da teminatıdır” diye konuştu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı