Gündem Haberleri

  Arap devrimi zengin masasında

  Arzu ÇAKIR MORİN / PARİS
  27.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa’nın sahil beldesi Deauville’de bir araya gelen G-8 liderleri Arap devrimi, Japonya’da deprem ve nükleer güvenlik, yeni IMF başkanının kim olacağı ve internet güvenliği gibi konuları masaya yatırdı. Zirveye konuk edilen Tunus ve Mısır, milyarlarca dolar yardım talep ediyor.

  PARİS’teki e-G8 zirvesinin ardından, G-8 liderler zirvesi de dönem başkanı Fransa’nın ev sahipliğinde Deauville kentinde toplandı. Arap Devrimi, Japonya’daki deprem ve nükleer güvenlik, yeni IMF Başkanının kim olacağı ve internet dünyasının geleceği gibi konular, toplantılar silsilesinin öncelikli gündemleri.
  İki gün sürecek zirveye, G8 üyesi ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Kanada ve Japonya liderlerinin yanısıra Tunus, Mısır, Fildişi Sahilleri, Kenya, Nijerya, Çin, Brezilya, Hindistan devlet başkanları da zirvede hazır bulundu.
  Kesenin ağzı açılıyor
  Dünya liderlerinin ilk kez Arap devrimini tartışma olanağı bulduğu zirvede gelişmiş ülkelerle Arap dünyası arasında sürekli ve kalıcı olan yeni bir ilişki biçimi kurulması için çalışılacak. ‘Arap Baharı’na güçlü destek mesajı vermek isteyen G-8 liderleri Mısır ve Tunus’un yardım talebini görüşüyor. Mısır 2012 yılının ortasına kadar 10-12 milyar dolar, Tunus ise 5 yıl içinde 25 milyar dolar yardım istiyor.
  Zirvenin diğer önemli dosyası ise nükleer güvenlik. Japonya’da meydana gelen nükleer kazanın ardından gündeme gelen nükleer enerji tartışması da, G-8 liderlerini bölen önemli bir başlık. Liderler, deprem ve nükleer kaza felaketiyle sarsılan Japonya Başbakanı Naoto Kan’dan ülkedeki son durumu ve nükleer güvenlik konusunda yaşanan eksiklikleri dinledi.
  Paris’te önceki gün toplanan ve internet dünyasının 1000 patronunu bir araya getiren e-G8 zirvesinde öne çıkan talepleri ileten Facebook’un 27 yaşındaki patronu Mark Zuckerberg’in başını çektiği altı kişilik ekip de internet dünyasının taleplerini iletecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı