Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Arap Birliği'nin raporu BM Güvenlik Konseyi'nde

  AA
  28 Ocak 2012 - 13:49Son Güncelleme : 28 Ocak 2012 - 13:49

  BM Güvenlik Konseyi, dün Suriye'deki krizi ele almak üzere toplandı. Toplantıda Fas, Arap Birliği'nin Suriye raporunu destekleyen bir karar tasarısını konseye sundu.

  Güvenlik Konseyi'nin geçici ve tek Arap üyesi Fas'ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Luliçki, basına kapalı yapılan toplantının ardından yaptığı açıklamada, Konsey'in altı üyesi adına ve altı Arap ülkesinin desteğiyle, Arap Birliği'nin Suriye'deki raporunu ve kararını destekleyen karar tasarısı metnini Konsey'e resmen sunduğunu duyurdu.

  Luliçki, karar tasarısının amacının Suriye'de barışın korunmasını ve akan kanın durmasını sağlamak olduğunu belirtirken, karar tasarısı metninin gelecek hafta Konsey üyeleri tarafından görüşüleceğini söyledi.

  Luliçki, burada önemli olanın bu kararın Konsey'in 15 üyesinin de desteğini alarak Konsey'den geçmesi olduğunu bildirdi ve Arap Birliği'nin Güvenlik Konseyi'ne Suriye ile ilgili Salı günü brifing vereceğini anımsattı.

  Gazetecilere konuşan bazı Batılı büyükelçiler de karar tasarısı metninin gelecek hafta içinde Konsey'de oylanmasının beklendiğini, metinde Suriye'ye karşı silah ambargosu ve yaptırım olmadığını açıkladı.

  Toplantı öncesinde diplomatlardan alınan bilgiye göre tasarı metninde, “Suriye'deki rejimin, Arap Birliği'nin ülkede siyasi geçiş talebine 15 gün içinde yanıt vermemesi halinde, Arap Birliği ile danışmalar içerisinde başka ek önlemlerin alınacağı” belirtiliyor.

  Metinde, Suriyeli yetkililerin “ülkedeki insan hakları ihlallerinden dolayı kınandıkları” ve Suriye yönetimine tüm bu ihlalleri derhal durdurmaları çağrısında bulunulduğu da bildirildi.

  BİR GÜNDE 100'DEN FAZLA ÖLÜ

  Suriye Genel Devrim Konseyi ise dün ülke genelinde düzenlenen askeri operasyonlar, yönetim karşıtı gösteriler ve şiddetli çatışmalarda 102 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

  Konsey, Şam'ın çevre mahallelerinde 38 ve ülkenin orta kesimlerinde yer alan Hama kentinde 21 kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

  Mart ayından bu yana ciddi olaylara tanık olmayan ve Suriye'nin en büyük ikinci kenti Halep'te de düzenlenen gösterilerde 14 kişinin yaşamını yitirdiğine işaret eden Konsey, ülke çapındaki gösterilerde yaralananlarla ilgili net bir rakam vermedi.

  Konsey, Şam'a bağlı Duma bölgesinde meydana gelen patlamalarla ilgili olarak da Suriye Özgür Ordusu'nun, Suriye ordu birliklerine düzenledikleri saldırılarda askeri mühimmat taşıyan aracın etkilendiğini ve iki tankın zarar gördüğünü belirtti.

  Saldırıda Suriye güvenlik güçleri ve askerlerden ölü ve yaralı olduğu ifade edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı