Gündem Haberleri

  Arap Birliği'nden Suriye'ye "acil" kınama

  Hürriyet Planet
  29.10.2011 - 15:26 | Son Güncelleme:

  Arap Birliği Suriye yönetimine dünkü protestolarda yaşanan can kayıplarını kınayan bir mesaj gönderdi.

  Suriye’de yedi aydır sürmekte olan protestoların en kanlı günlerinden biri dün yaşanırken, Arap Birliği’nden Suriye’ye acil kınama mesajı gönderildi.

   

  Arap Birliği’nin Suriye krizinden sorumlu komitesinin gönderdiği mesajda Suriyeli sivillerin öldürülmesinden duyulan “aşırı memnuniyetsizlik” dile getirildi.

   

  Komitenin yaptığı açıklamada, mesajda, “Suriye hükümetinin sivilleri korumak için harekete geçeceği umudunun dile getirildiği” belirtildi.

   

  "40 SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ" İDDİASI

  Aktivistler, Suriye’de dün Cuma namazı sonrasında düzenlenen protestolarda en az 40 sivilin öldürüldüğünü duyurmuştu.

   

  Devlet Başkanı Beşar Esad yanlısı güçlerin protestocuları kovaladıkları, namazın ardından Hama ve Humus şehirlerinde ev baskınları düzenledikleri öne sürülmüştü.

   

  Associated Press’e konuşan Suriyeli aktivist Mustafa Osso, Suriye güçlerinin protestolar için bir araya gelen 2 bin kadar kişiye ateş açtığını söyledi. Osso, “Humus’taki protestolara vahşice yanıt verildi. Birçok yaralı var. Hastaneler yoğunlukla başa çıkmakta zorlanıyor” dedi.

   

  Humus dışında dün Suriye’nin yaklaşık 170 noktasında protestolar düzenlendiği tahmin ediliyor. Yabancı gazetecilerin Suriye’deki çalışmalarının kısıtlanması haberlerin teyidini güçleştiriyor.

   

  SANA: 14 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ÖLDÜRÜLDÜ

  Bununla birlikte, Suriye resmi haber ajansı SANA, ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlenen silahlı saldırılarda 14 güvenlik görevlisi ve askerin öldürüldüğünü bildirdi.

   

  Ajans, Hama, Humus, Deyr Ez Zor, İdlib, Dera ve Şam banliyölerinde, silahlı grupların saldırısında 14 güvenlik görevlisi ve askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı