Gündem Haberleri

  Arama gölgesinde kritik MGK

  ANKARA
  29.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2009’un son Milli Güvenlik Kurulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddialarıyla ilgili olarak Seferberlik Bölge Başkanlığı binası hâkim ve savcılarca üçüncü kez aranırken toplandı.

  Arınç, suikast iddialarının ardından, bu konuyu MGK gündemine getireceğini ifade etmişti.

  SON zamanların en kritik Milli Güvenlik Kurulu, Seferberlik Bölge Başkanlığı binasında üçüncü kez yapılan aramanın gölgesinde toplandı. Beklenenin aksine MGK’da, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddiaları ve sonrasındaki gelişmeler gündeme gelmedi. “Demokratik açılımı” görüşen MGK, açılıma destek verdi.

  Arınç’a yönelik suikast ve takip iddiaları üzerine Cumhuriyet tarihinde ilk kez askeri binalarda ve kozmik birimlerde arama yapılması, gözlerin başkente çevrilmesine neden oldu. MGK’nın uzun süreli olacağı tahmin edilirken, 4.5 saat süren toplantı saat 18.00’de sona erince, kurulun gündemine suikast iddialarının gelmediği anlaşıldı.

  Açılıma destek

  MGK demokratik açılımı da görüştü. Yayınlanan bildiride açılıma destek şu şekilde dile getirildi: “Ülkemizin bütünlüğünü, milletimizin birliği ve huzurunu hedef alan terörün ve beslendiği ortamın tasfiyesine yönelik mücadeleye azim ve kararlılıkla devam edileceği vurgulanmıştır. Çağdaş demokrasi ve hukuk ilkeleri çerçevesinde vatandaşlarımızın, her zaman olduğu gibi sağduyulu davranacağına ve kardeşlik olgusunu zedeleyecek davranışlardan kaçınacağına duyulan güven bir defa daha teyit edilmiştir.”

  Kıbrıs’ta Atina’ya çağrı

  Kıbrıs’ı da görüşen MGK, sorunun BM parametreleri çerçevesinde adil ve kalıcı şekilde çözülmesi gerektiğini yineleyerek, Yunanistan’a da çözümün kısa sürede sağlanması için siyasi irade göstermesi çağrısı yaptı. Bu çerçevede Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı Papandreu’ya 30 Ekim’de gönderdiği, müzakerelerin seyrine zarar verecek adımlardan kaçınılmasını ve çözümün teşvik edilmesini isteyen mektubuna atıfta bulunuldu.

  Bağış AB’yi anlattı

  MGK’da Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB sürecine ilişkin kapsamlı bir sunum yaptı. Bildiride AB’den, Türkiye’nin önüne müktesebatla ilgili siyasi engeller çıkarmaması istendi. “Irak’taki gelişmeler, bu ülke ile ilişkiler ve üçlü mekanizmanın süreci” de MGK’da değerlendirdi.

  Yılın en kısa MGK’sı

  MGK toplantısı, beklentinin aksine 2009 yılının en kısa toplantısı oldu. Yılın ilk toplantısı 26 Şubat’ta yaklaşık 5 saat sürmüştü. 28 Nisan’daki ikinci MGK toplantısı ise 6 saatte tamamlanmıştı. MGK’nın 30 Haziran’daki üçüncü toplantısı ise 7.5 saat , 20 Ağustos’taki dördüncü toplantı 6 saat 40 dakika, 20 Ekim’deki beşinci MGK ise 7 saat 40 dakika sürdü. Dünkü toplantı ise 4.5 saat ile bu yılın en kısa toplantısı olarak tarihe geçti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı