Gündem Haberleri

  Arakan Kıbrıs gibi

  Uğur ERGAN / ANKARA
  30.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Myanmar’da görev yapan Türkiye Büyükelçisi Murat Yavuz Ateş, Arakan’da yaşananların İngiliz sömürgeciliğinin geride bıraktığı tipik sorunlardan olduğunu söyledi, Kıbrıs benzetmesi yaptı. Ateş, Budist kesimin Müslümanların da kendilerine şiddet uyguladığı iddiasını ise yalanladı.

  Myanmar’ın başkenti Naypidav’da görev yapan Büyükelçi Murat Yavuz Ateş, son dönemde Arakan bölgesinde yaşayan Müslümanların Budistler tarafından katledildiğine dair medyada yer alan haberleri değerlendirdi. Ateş şunları söyledi:

   NET RAKAM YOK: Ülkede nüfus sayımı olmadığı için net rakam bilinmiyor. Ülke nüfusunun 55 milyon olduğu ve bunun yüzde 10’unun da Müslüman olduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla ülkede 5-5.5 milyon Müslüman var. Myanmar’daki olaylar ülkenin bütününde değil, Arakan olarak adlandırılan ve yaklaşık 1 milyon Müslüman’ın yaşadığı eyalette cereyan etti. Burası Bangladeş sınırına yakın bir yer ve ortalık şimdilik sakin gibi.VATANSIZ İNSANLAR: İngiltere bölgeyi sömürgeci olarak yönettiğinde, karma haline getirmiş. Bu insanlara baktığınızda Bangladeşliler’e yakın olduğunu görüyorsunuz. İngiltere’nin çekilmesiyle birlikte olaylar başlıyor. İngiliz sömürgeciliğinin geride bıraktığı tipik sorunlardan biri. Bu insanların vatanı yok, kendilerine vatandaşlık verilmemiş. Gerçekten çok zor şartlar altında yaşamlarını yürütüyorlar. Bu sorun nasıl çözülür derseniz, bizim Kıbrıs meselesi gibi yıllardan beri var olan ancak bir türlü çözülemeyen bir soruna benziyor.GİRİŞİMDE BULUNDUK: Yönetim nezdinde girişimlerimiz oldu. Her şeyden önce bu insanlara, gıda ve ilaç başta olmak üzere insani yardım götürmek istediğimizi, kendilerine barınacak evler inşa etmeyi planladığımız bildirdik. Henüz bir yanıt gelmiş değil. İslam İşbirliği Teşkilatı da bir heyet göndermek istedi ancak şu ana kadar gelmiş bir heyet yok.DEZENFORMASYON ÇOK: Budistler, Müslümanların da evleri tapınakları yaktığını gösteren bazı fotoğraflar yayıyorlar. Ancak bunların hiçbiri doğru değil. Kimisi Çin’deki depremden çekilmiş, kimisi çok eskilerde Tayvan’dan çıkmış fotoğraflar. Dezenformasyon yoğun boyutta.TÜRK ŞEHİTLİĞİNDEN UZAK: Olayların meydana geldiği yer ile bu ülkedeki Türk şehitliğinin bulunduğu yer birbirinden çok uzakta. Başka herhangi bir bölgede olumsuz bir gelişme olmadı. Şehitliğimizi yeniden düzenlemek ve onarmak için de girişimimiz var. Bu girişimimizden de olumlu bir sonuç almak istiyoruz.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı