Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Arafat'a Beytüllahim yasağına tepki

  Hürriyet Haber
  24 Aralık 2001 - 17:11Son Güncelleme : 24 Aralık 2001 - 17:11

  İsrail Devlet Başkanı Moşe Katsav, Başbakan Ariel Şaron`dan, Noel için Batı Şeria`daki Beytüllahim kentine gitmesi yasaklanan Filistin lideri Yaser Arafat`a izin vermesini istedi. Karara ABD ve AB'de tepki gösterdi

  İsrail radyosunun haberine göre, Katsav, ``Arafat`ın Ramallah`tan Beytüllahim`e gitmesini yasaklamanın haklı bir nedeni yok`` dedi. Vatikan yönetimi de İsrail`in Arafat`ın Beytüllahim`e gitmesini yasaklamasını ``keyfi karar`` olarak nitelendirdi. 

  Vatikan sözcüsü Joaquim Navarro-Valls, ``bu keyfi yasağın`` kaldırılması için Vatikan Dışişleri Bakanlığı`nın diplomatik başvuruda bulunduğunu belirtti. Sözcü, bu girişimin amacının bölgedeki gerilimi azaltmak olduğunu vurguladı. 
       
  ABD VE AB`DEN YASAĞA TEPKİ

  AB dönem başkanı Belçika`nın İsrail Büyükelçisi Wilfred Geens de İsrail`in, Arafat`ın Beytüllahim`e gitmesine izin verilmesi taleplerine karşı çıkmasını eleştirdi. Geens, Arafat`ın Müslüman liderkimliğine dikkat çekerek, bunun büyük sembolik önemi olduğunu ve dini hoşgörüyü ifade ettiğini belirtti.  

  Adını açıklamayan İsrailli bir yetkili de ABD`nin İsrail`den bu kararını kaldırmasını istediğini bildirdi. Öte yandan, Ramallah`ta Arafat ile dayanışma gösteren Hıristiyan dini liderlerin konvoyunun İsrail askerlerince durdurularak araştırıldığı açıklandı. 

  İsrailli bir kaynak, Arafat`ın İsrail`in Beytullahim`e girmesini yasaklayan karara karşı çıkabileceği yönündeki istihbarat raporları üzerine araçların durdurulduğunu söyledi. 
       
  FRANSA
       
  Fransa Dışişleri Bakanlığı da İsrail`in Arafat`a Beytüllahim`e gitmeyi yasaklamamasının ``gurur verici`` olacağını bildirdi. 

  Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Bernard Valero, ``Filistin yönetiminin liderinin, Kutsal Topraklar için sembolik olan dini bir törene katılmasını engellememek, İsrail için gurur verici olacaktır`` dedi.  Fransa, daha önce de Arafat`ın Beytüllahim`e gitmesinin engellenmesinin gerekli olmadığını açıklamıştı. 
       
  YASAKLAMA KARARI
       
  İsrail`de önceki gece toplanan güvenlik kabinesinde yapılan oylamada, Arafat`ın Batı Şeria`daki Ramallah kentinden Beytüllahim`e gitmesi yasaklanmıştı. İsrail, yasağın kaldırılması için geçen 17 Ekim`de Kudüs`de öldürülen Turizm Bakanı Rehavam Zeevi`nin katillerinin yakalanmasını şart koşmuştu. 

  Turizm Bakanlığı görevinden istifa eden, ancak istifası henüz yürürlüğe girmeden öldürülen Zeevi`ye yönelik suikastı, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) üstlenmişti.  

  Filistin lideri, her yıl Noel`de, Hz. İsa`nın doğduğu yer olarak kabul edilen bazilikanın bitişiğindeki Azize Katerin Kilisesi`nde düzenlenen gece yarısı ayinine katılmak üzere Beytüllahim kentine gidiyor. Arafat, İsrail`in yasaklama kararının ardından, yürüyerek de olsa Beytüllahim`e gideceğini söylemişti. 

  İsrail tarafından iki hafta önce başlatılan operasyonlar nedeniyleBatı Şeria`nın güneyindeki Ramallah kentinde mahsur kalan Arafat`ın, Beytüllahim`e gidebilmesi için İsrail`in yönetimindeki bölgeden geçmesi gerekiyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı