Gündem Haberleri

  Arafat hata yaptı

  Hürriyet Haber
  17.12.2001 - 11:34 | Son Güncelleme:

  İsrail Dışişleri Bakanı Peres, Arafat`ın, İsrail eski başbakanı Barak`ın barış önerilerini kabul etmediği için iki tarafın da bedel ödediğini söyledi.

  Kudüs`te yabancı basınla biraraya gelen Peres, "Arafat`ın Camp David`deki barış önerilerini reddetmesi hataydı ve şimdi bedelini ödüyoruz" dedi.

  İsrail kabinesinin, Arafat`la görüşmeyi kesme kararı almasına karşı çıkan Peres, hala barış görüşmelerinin yeniden başlamasını umduğunu belirtti.

  Peres, şunları söyledi: "Kriz çok önemli bir noktaya ulaşıyor ve bütün kalbimle hepimizin ılımlı olmasını ve doğru yola dönmesini umuyorum. Eğer Filistinliler İsrail`e saldırıya son verirse, İsrail de Filistin yönetimine ve diğer hedeflere askeri saldırı yapmaya son verir. İsrail`in intifadayı (ayaklanma) başlatmadığı çok açık. İntifada sona ererse, İsrail`in misilleme yapma nedeni kalmaz."    

  Camp David`de 2000 yılında yapılan zirvede ve Mısır`da Ocak ayındayapılan görüşmelerde, Gazze`de bir eyalet ve Batı Şeria`nın yüzde 90`dan fazlasının verilmesi önerilmiş, ancak Filistinliler reddetmişti.   

  İki taraf da Ocak ayından bu yana barış görüşmeleri yapmıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı