Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Aradığımız MHK'ye şu anda ulaşılamıyor

Oğuz Sarvan’ın telefonlarına çıkmadığını söyleyen ve ligin bu hakemlerle zor tamamlanacağını ifade eden Fenerbahçe Başkanı, Federasyon’a da “Neden cezaları hep biz alıyoruz?” diyerek birçok soru yöneltti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

F.BAHÇE Başkanı Aziz Yıldırım, Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu’nu topa tuttu. Fenerbahçe Dergisi’nin son sayısında, yeni yıl mesajları veren Yıldırım, ağır eleştirilerde de bulundu. Kendilerine yönelik yapılan haksızlıklar hakkında Federasyona sorular yönelten Yıldırım, ligin mevcut hakemlerle zor biteceğinin mesajını da verdi.
Şükrü Saracoğlu Stadı’nın EURO 2016 projesi dışında bırakılması yüzünden Federasyon’a öfkeli olan Fenerbahçe camiasının en başındaki isim olan Aziz Yıldırım, Merkez Hakem Kurulu Başkanı Oğuz Sarvan’ın telefonlarına çıkmadığını vurguladı.
Yıldırım, “Yapılan yoğun hakem hatalarının ardından Kulüpler Birliği Başkanı’nın ya da Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı’nın telefonuna çıkmayan MHK Başkanı’na, kulüplerin ya da kulübümüzün şikayetlerini nasıl aktarabiliriz ve ortak çözüm üretebiliriz? Doğrudan iletişim kurulamayan bu durum karşısında basın yolu ile konuşma dışında başka bir yol var mıdır? Medya önünde karşılıklı diyalog çağrısında bulunanlar en önemli tasarruflarını kendi paydaşlarına medya kanalı yolu ile mi duyururlar?” diyerek sert çıktı.

Yanlış, yapanın yanına kar kalıyor

Son dönemde artan hakem hatalarına değinen Yıldırım çarpıcı açıklamalar yaparken, şöyle konuştu: “Yıllardan beri önü alınamayan hakem kararlarının kendi içindeki istikrarsızlığı, sonuca tesir eden ligin kaderini değiştiren hakem hataları, kriteri ve mantığı olmayan hakem tayinleri, Federasyon’un “Ligler bu hakemler ile bitecek” düşüncesi ile önü alınmayan bir boyuta gelmiştir. Yanlış yapanın yanına kar kaldığı bir anlayış içinde, hataların düzeltilmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum. Hakem tabii ki hata yapacaktır. Ancak aynı pozisyonlara farklı kararlar veren hakemlerin insani hata yaptığından söz edilemez. Burada ya yetersizlik ya da art niyet aranmalıdır. Her iki durumda da bu bir kader değildir. Yetersiz olanlar ve art niyetliler sistem dışına çıkarılmalıdır.

Saracoğlu yanlışından çok çabuk dönmeliler

ÜLKEMİZİN en modern stadı olan, tamamen kulübümüzün kendi gücü ile yapmış bulunduğu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nun EURO 2016 organizasyonu içinde yer almaması bizleri ve camiamızı son derece üzmüştür. TFF tarafından daha önce 2008 ve 2012 adaylık başvurularında stadımız, projenin en önemli parçası olmuştur. Ne olmuştur da stadımız UEFA tarafından EURO 2008 ve 2012’de sahip olduğu tespit edilen yeterlilik kriterlerini yitirmiştir? UEFA 2009 Finali TFF’nin büyük organizasyon yapma rüştünü ispat ettiği organizasyon olarak gösterilirken, finalin yapıldığı stadımızın EURO 2016 organizasyonuna dahil edilmemesi açık bir çelişkidir. Yanlış karardan kısa sürede dönüleceğini düşünüyoruz.

Kadercilik senaryosu

Futbol Federasyonu her defasında, bu hakemler ile lig bitecek kaderciliğini yapmakta, toplumun kanaat önderleri takımların lehine ve aleyhine yapılan hatalarla adalet hesaplaması yapmaktadır. Hata sayısı eğer belli bir sayının üstünde ise o artık hata değil, yetersizliktir. Artık bu duruma bir son vermek gereklidir. Bunu söyleyene ceza vermek, bu şekilde susturmak en kolay çözümdür. Hakemlik müessesinin profesyonelleştirilmesi hususunda daha önce kamuoyuna açıkladığımız fikirlerimiz bir dakika dahi kaybedilmeden hayata geçirilmeli ve bu konu en radikal anlamda çözüme kavuşturulmalıdır.”

Lehimize de hata olmasın

AÇIK seçik ifade etmek istiyorum ki hakemler ne bizim lehimize ne de bizim aleyhimize hata yapmasınlar. Tüm samimiyetimle ifade ediyorum lehimize yapılan hatalar da en az aleyhimize yapılan hatalar kadar bizleri rahatsız etmektedir. Hiç kimse ortaya çıkıp lehinize ve aleyhine yapılan hatalar denk edebiyatı da yapmamalıdır.

NEDEN sadece bize ceza veriliyor?

Neden, ilk kez görüntü ile ceza alan futbolcu ve futbolcular Fenerbahçeli oldu?
Neden, görüntüleri tespit edilen diğer takım oyuncuları PFDK’ya sevk edilmiyor?
Neden, benimle aynı içerikte konuşma yapan Haldun  Üstünel, Disiplin Kurulu’na gitmedi?
Neden, 9 kişinin yaptığı bir yanlıştan dolayı seyircisiz maç oynama cezası aldık?

TFF kurullarının bazı kararlarının çifte standart taşıdığını ima eden Yıldırım, “Bu durumda karşıma düşündürücü bir tablo çıkıyor” dedi.

AZİZ Yıldırım, TFF kurullarının almış olduğu bazı kararların çifte standart taşıdığını ima ederek “Kararları inceletiyorum. Kendi içlerinde tasnif ettiriyorum. Karşıma son derece düşündürücü bir tablo çıkıyor” dedi ve şunları sordu:
*  Mehmet Aurelio’ya kadar opsiyon düzenlemeleri geçerliydi de; bu dosya ile mi ilk kez opsiyon düzenlemeleri geçersiz sayıldı? TFF Yönetim Kurulu sözleşmeyi tescil etti ve sözleşmenin uzadığını FIFA’ya bildirdi. Tahkim Kurulu aradan aylar geçtikten sonra neden bu tescile  itibar etmedi?
*  Neden ilk kez görüntü ile ceza alan futbolcu Fenerbahçeli? Neden görüntüden ceza alan futbolcuların yarıdan fazlası Fenerbahçelidir?
*  Neden görüntüleri tespit edilen diğer takımların futbolcuları disiplin kuruluna dahi sevk edilmez?
*  Neden sadece el ilanı dağıtıldı diye küfürden ceza kesilmez iken; sorumluları 52.000 kişi içinden kendilerine teslim edildiği halde, 9 kişinin yaptığı bir yanlıştan dolayı bize seyircisiz maç oynama cezası verilir?
Üstünel niye korundu?
*  Neden benimle aynı içerikte konuşma yapan sayın Haldun Üstünel disiplin kuruluna dahi sevk edilmedi? Kaldı ki şahsen Üstünel’in konuşmasına da aynen katılıyorum; sanırım TFF de katıldığı için onu disiplin kuruluna dahi sevk etmedi. Kurul kararlarındaki bu değişkenliğin sebebi nedir?
*  Cezalı oyuncu oynatan Antalyaspor PAF Takımı’nın durumunu rapor edilmesine rağmen ilgili evrakı en hafifinden masasında unutanlar yada onların üstleri hakkında ne işlem yapılmıştır?
*  Saha kapatma kararı verilmesi için, başına koskoca sandalye atılan malzemecinin ölmesi mi gerekir?

Taraftara “Tek vücut olun” çağrısı

TARAFTAR desteğinin yer aldıkları her yarışmada takımlarını bir adım öne  taşıdığını, seyirci avantajını yitirmenin sadece rakipleri mutlu ettiğini belirten Aziz Yıldırım, taraftarlara “Lütfen tek vücut maçlara gelin, stadımızı ve salonları doldurun. Sahaya yabancı madde atmayın ve attırmayın. Küfür etmeden sadece takımınızı destekleyin. Sahamızın kapanmasına ya da seyircisiz oynama cezası almamıza neden olmayın” diye çağrı yaptı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler