Ege Haberleri

EGE

  Aradığı amcasını hastanede buldu

  Bahri KARATAŞ / İZMİR, (DHA)
  12.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uşak’ta 1932 yılında ailesinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya elen Nizamettin Ay, dayısı Mehmet Mertin tarafından Filistin’den gelip Uşak’a yerleşen Ayşe Dudu’ya evlatlık olarak verildi.

  Üvey annesinden dayak yiyen ve sol kulağında duyu kaybı olan Nizamettin Ay, 16 yaşında evi terk etti, yaya olarak köye gidip ağabeyi Ömer ve kızkardeşi Kübra’yı bulup, birlikte yaşamaya başladı.
  Vatani görevini yapması için silah altına alınan Ay, 22 Ekim 1952’de Kore’ye giden Türk askerleri arasında yer aldı. 1966 yılındaEdirne’de bir madende çalışma hayatına atılan Ay, 1975’te siyatik oluşunca bu iş yapamaz hale geldi. İstanbul’da tedavi gördü, simit sattı, Aydın ve Manisa’da çiftliklerde bekçilik yaptı ve 2004’te Bergama’ya yerleşti.
  Yeğeni sahip çıktı
  Amcasını 30 yıldır arayan Şahin Ay, geçen Kurban Bayramı’nda Bergama Devlet Hastanesi’nden gelen telefonla şaşkına döndü. Hastaneye giden Şahin Ay, saçı başı birbirine karışmış, vücudu yaralarla dolu, tanınmayacak durumdaki amcasını karşısında buldu. Amcasını İzmir’e getirip sağlık kontrolünden geçiren Şahin Ay, “En son 12 yaşındayken gördüm. Her yerde kendisini arıyordum. Hastanede cüzdanından benim telefon numaram çıkmış. Devlet 340 lira yaşlılık aylığı bağlamış. Yaptığım araştırmada 1975 yılında emekli olması gerektiğini öğrendim. Başvurum üzerine 1040 lira aylık bağlandı. Kendisine ev tutup, döşedim. Bu hafta sonu da evlenecek. Kendisini sağ sağlim buldum ya, çok mutluyum” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı