Gündem Haberleri

  Araçta yasağa yasak

  Şehriban OĞHAN/ ANKARA
  22.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM'de alt komisyona havale edilen sigara yasağı yasa teklifinden, özel araç sürücüsünün, yanında bir başkasının bulunması halinde sigara kullanmasını yasaklayan hüküm çıkarıldı.

  TBMM'nin doktor milletvekillerinin onayladığı sigara yasağı teklifi hukukçu milletvekilleri tarafından 'uygulanabilir' bulunmadı. Dün teklifin maddelerini görüşmek için toplanan Adalet Komisyonu, sadece tanım üzerinde sekiz kişi konuşunca, teklifi alt komisyona havale etti.

  AKP Isparta Milletvekili Recep Özel, Erzurum Milletvekili Mustafa Nuri Akbulut ile CHP Artvin Milletvekili Yüksek Çorbacıoğlu'ndan oluşan alt komisyon dün ilk toplantısını yaptı.

  DERSANELERDE YASAK

  İlk toplantıda özel araç sürücüsünün, yanında bir başkasının bulunması halinde sigara kullanmasını yasaklayan hüküm metinden çıkarıldı. Okul öncesi, ilk ve orta öğrenim kurumlarının açık alanlarında sigara içilmesini yasaklayan hükme dershaneler de eklendi. Komisyon, sigara yasağı için gerekli tedbirleri almayan kamu görevlisine "görevi kötüye kullanma" suçu nedeniyle hapis cezası verilmesi hükmünü "ceza adaleti" ile bağdaştıramayan önergeyi ise bugün ele alacak. Bu hükmün de metinden çıkarılması bekleniyor.

  Alt komisyon teklifi hem AKP hem CHP'li milletvekillerden geldi. Geçen hafta Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan dönen bu teklif, Akdağ'ın dünkü toplantıya katılamayışı da fırsat bilinerek kabul edildi. Teklifin kabul edilmesinde AKP'li Hüsrev Kutlu'nun "Hadi doktor vekiller bu yanlışı yapmış, hiç hukukçu vekil yok muydu" yönünde eleştiriler olabileceği sözleri de etkili oldu. AKP'li Mahmut Durdu da "Amaç tütün içeni idam etmek. Keşke tütün tümden yasaklansa ama öyle bir şey yok. Birazdan 17 fıkralık 4'ncü maddeye geleceğiz. Tüm fıkraların değişmesi lazım" diye konuştu.

  RTÜK 30 DAKİKA İSTEDİ

  RTÜK Başkanı Zahid Akman da, radyo ve televizyonlara ayda 90 dakika tütün zararlarını anlatan program yapma zorunluluğu getiren hükme "uygulanabilir olmadığı" gerekçesiyle itiraz etti. Akman "30 dakikaya indirelim, sıkı takip edelim" teklifinde bulundu.

  İçilebilir

  Sigaraya çok sayıda yasaklama getiren yeni yasa bu şekliyle kabul edilirse özel araç şoförünün bir başkasının yanında sigara içmesi yine serbest olacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı