Aracı kurumlar kazanç garantisi veremeyecek

Hürriyet Haber
08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

SPK'nın, yatırım danışmanlığı faaliyeti yapacak kurumlara ilişkin esasları düzenleyen, ‘Yatırım danışmanlığı faaliyetine ve bu faaliyette bulunacak kurumlara ilişkin esaslar hakkında tebliği’ dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğe göre, yetkili kurumlar, müşterilerine önceden saptanmış belli bir getirinin sağlanacağına dair garanti veremeyecekler.

Yayımlanan tebliğe göre aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri ve mevduat kabul etmeyen bankalar, yatırım danışmanlığı faaliyetinde bulunabilmek için Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) izin alacaklar.

Tebliğe göre, yatırım danışmanlığı faaliyeti yapacak kuruluşlar, karşılığında bir maddi menfaat temin etmek suretiyle müşterilerine, sermaye piyasası araçları ile bunları ihraç eden ortaklık ve kuruluşlar hakkında ve benzeri konularda yönlendirici nitelikte yazılı veya sözlü yorum ve yatırım tavsiyelerinde bulunabilecekler.

Tebliğde gazete, dergi, televizyon, radyo ve diğer yayınlardaki yatırım bilgileri yatırım danışmanlığı kapsamı dışında tutulurken, sunulan bilgi ve önerilerin herhangi bir maddi menfaat temin etmeksizin verilmiş olması şartı aranacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı