"Eray Görgülü" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Eray Görgülü" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Eray Görgülü

Araca kapansın ring koyulsun

“Halka açık mı yoksa kapalı mı” olduğu tartışılan Eymir Gölü, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “referandum” atağıyla bir kez daha gündeme geldi.

Belediye, Büyük Ankara Festivali’nin düzenlendiği alana koyduğu anket aracında katılımcılara “Eymir Gölü ODTÜ’den alınıp Büyükşehir Belediyesi eliyle halka açılmalı mı?” sorusunu yöneltti.
Anketin sonucunu tahmin etmek zor olmasa gerek. Eymir Gölü’nden yararlanabilenler “Hayır”, yararlanamayanlar ise “Evet” diyecektir.

YAYALARA AÇIK

Yararlanamayanlar da çoğunluk da olduğundan anketin sonucu büyük oranda “Evet” çıkacaktır.
“Yararlanmak” ifadesini kullanıyorum çünkü, Eymir Gölü zaten halka açık ve isteyen herkes göle yaya olarak veya bisikletle girebiliyor. Gölle ilgili tartışmalı durumsa, “araçla yararlanama-maktan” kaynaklanıyor. Şöyle ki, Eymir Gölü’ne araçla girişlerde sınırlandırma uygulanıyor. Yani, göle aracınızla girebilmeniz için üniversite mensubu, öğrencisi veya mezunu olmanız ya da, üniversiteden göl kartı almanız gerekiyor. Yaya olarak ya da bisikletle Eymir Gölü’nün kapısına geldiğinizde ise kimse sizi geri çevirmiyor. Ancak, oturma alanları ve tesislere ulaşmanız içinse epeyce yürümeniz gerekiyor. Bu yüzden aracıyla giremeyen bir kişinin gölden yaya olarak yararlanması imkansız hale geliyor.

ARAÇ EŞİTSİZLİĞİ

Dolayısıyla zaten halka açık olan Eymir Gölü’nün kullanımında “araçla girebilme” imkanı açısından “eşitsizlik” yaşanıyor. Aslında bu eşitsizlik kaldırılırsa, ortada tartışmalı bir durum da kalmayacak. Bunu yapmak içinse, gölü tüm araçlara serbest hale getirmek pek de mantıklı görünmüyor. Çünkü, bu türlü bir çözüm için yolları genişletmek ve bunun için de yüzlerce ağacı kesmek gerekiyor.
Geriye diğer seçenek kalıyor ki; ODTÜ yönetimi, geçtiğimiz aylarda bu eşitsizliğin giderilmesine yönelik bir projeyi duyurmuş ve ilk uygulamasını da fidan dikim töreni günü hayata geçirmişti. Eymir Gölü girişindeki geniş arazi otopark olarak kullanılmış, gölün çevresinde tur atan iki otobüs, vatandaşların göl içerisindeki ulaşım ihtiyacını gidermişti. Böylece, Eymir Gölü’ne herkes girebilirken, diğer yandan da yayalar ve bisikletliler de araçlar olmadığı için daha rahat etmişlerdi.

Ring hazırlığı sürüyor

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar da, Eymir Gölü’yle ilgili tartışmaya son verecek “ring” uygulamasının hazırlıklarını yaptıklarını söylüyor. Üniversitenin elindeki otobüslerin eski olduğunu ve otobüs ihalesine çıkacaklarını anlatan Acar, “Sonbahardan itibaren, göle araç girişini durdurarak, bu otobüslerle göldeki ulaşımı sağlayacağız. Ve isteyen herkes göle giriş yapabilecek” diyor.

X