Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Araca bomba yükleyip güvenliği sınadılar

  Hürriyet Haber
  14 Eylül 2013 - 01:54Son Güncelleme : 14 Eylül 2013 - 01:51

  Lübnan’da Hizbullah’a yakın olduğu söylenen El Akbar gazetesi, Lübnan ordusu ile Hizbullah militanlarının güvenlik zaafiyetini tartışmalı bir yöntemle ortaya çıkardı.

  İngiliz yayın kuruluşu BBC iki yıl önce, Irak ordusuna satılan bomba dedektörlerinin sahte olduğunu uzmanlara danışarak kanıtlamıştı. El Akbar ise Lübnan’da kullanılan benzer dedektörlerin de sahte olduğunu, Beyrut’ta bombalı araçla gezerek kanıtladı. Habere göre gazete, muhabirinin nereden bulduğunu açıklamadığı “birkaç dinamit lokumu, biraz el bombası ve fünye niteliğindeki patlayıcıyı” bir otomobilin torpido gözüne koydu. Beyrut’taki alışveriş merkezlerinin girişinde güvenlik noktalarında bagajlar kontrol edilse de, cihaz hiç ötmedi.

  Ardından Hizbullah’ın kontrolündeki Dahiye semtine giren araç, burada da iki ordu noktası ile bir düzineden fazla Hizbullah noktasından sorunsuz geçti. Gazeteye konuşan bir uzman, ordunun bu cihazın “oyuncaktan farksız” olduğunu bildiğini, yine de bu “kandırmacanın” sürdüğünü belirtti. Lübnan’da son haftalarda bir dizi bombalı saldırı yaşanmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı