Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Araç ruhsatlarında 'dingil sahteciliği'

  A.A
  04 Ekim 2007 - 12:52Son Güncelleme : 04 Ekim 2007 - 12:52

  İstanbul'da, daha fazla yük taşıyabilmeleri için bazı kamyonların ruhsatlarında değişiklik yaparak dingil sayısını fazla gösterdiği iddiasıyla yakalanan bir kişi tutuklandı.

  Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 15 ton yük taşıma izni olan bazı kamyonların ruhsatlarında sahtecilik yapılarak dingil sayısının fazla gösterildiğini, böylece istiap haddinin (araçların taşıyabileceği maksimum yük miktarı) 21 tona çıkartıldığını belirledi.

  Konuyla ilgili çalışma başlatan polis, kamyon başına 3 bin ile 3 bin 500 YTL karşılığında ruhsatlarda sahtecilik yaptığı iddiasıyla Y.Ş. ve arkadaşı H.A.U'yu gözaltına aldı. Y.Ş'nin evinde yapılan aramada, sahte mühür, hologram ve ruhsatlar ele geçirildi.

  Benzer suçtan emniyette önceden de kaydı bulunduğu ifade edilen Y.Ş, sevk edildiği mahkemece tutuklanırken, H.A.U. serbest bırakıldı.

  Polis yetkilileri, bu şekilde ruhsatta sahtecilik yoluyla yük kapasiteleri fazla gösterilen Türkiye genelinde 500 kadar kamyon olabileceğinin sanıldığını, bunlardan 30'unun tespit edildiğini, diğerlerinin belirlenmesi için de çalışmaların sürdüğünü kaydettiler.

  Aşırı tonajın, araçta fren sisteminin sağlıklı çalışmasını engellediği, aracın manevra kabiliyeti ve dengesi üzerinde olumsuz etki yaptığı, bu nedenle de kazalara sebebiyet verdiği dile getirildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı