BURSA HABERLERİ

Araç kiralama şirketleri trafik cezalarından yakınıyor

AA / Harun Kaymaz
24.02.2016 - 10:04Son Güncelleme :

- Bursa'da bazı araç kiralama şirketlerinin sahipleri, bir yıldır müşterilerine uygulanan ve kendilerine tebliğ edilen trafik cezalarından yakınıyor- Merkez Osmangazi ilçesinde faaliyet gösteren çok sayıda şirkete binlerce lira tutarında ceza tutanağı gönderildi- İşletmeci Uzun:-"Alacağımızı alamıyoruz, iflasın eşiğindeyiz. Tüm banka hesaplarıma ve taşınmazlarıma haciz konuldu"

AA / Harun Kaymaz

BURSA (AA) - Bursa'da faaliyet gösteren bazı araç kiralama şirketleri, son bir yılda müşterilerine uygulanan ve ödenmeyen trafik cezaları nedeniyle mağduriyet yaşıyor.

Günlüğü 100-250 liradan araç kiralayıp kesilen trafik cezalarını şirketlere bildirmeyen müşterilerin biriken binlerce liralık ceza makbuzları, işletmecileri adeta iflas noktasına getirdi.

Kimi işletmeciler borçları ödeyebilmek için gece gündüz bu kişilere ulaşıp tahsilat yapmaya çalışıyor. Bazıları ise işlerini devam ettirebilmek için ellerindeki malları satıyor.

Merkez Osmangazi ilçesi Çarşamba Mahallesi'nde faaliyet gösteren 16 yıllık araç kiralama şirketinin sahibi Esvet Uzun, trafik cezası sorununa bir türlü çözüm bulamadıklarını söyledi.

Ellerindeki borç makbuzlarının oldukça arttığını belirten Uzun, "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerinden bu soruna bir çözüm bulmalarını istiyoruz. Hız ve ceza makbuzları ile dükkanımız doldu. Vatandaş 100 lira vererek araç kiralıyor, 'Nasıl olsa bana gelmiyor' diye trafik cezalarını ödemiyor. Aracı teslim ettikten 3 gün sonra ise cezası geliyor" dedi.

Uzun, ceza uygulanan müşterilerini aradıklarında adeta suçlu duruma düştüklerini dile getirdi.

Kendisine tebliğ edilen ceza tutarının 69 bin liraya ulaştığını anlatan Uzun, şöyle konuştu:

"Bizi, tehdit edildik diye polise, savcıya şikayet ediyorlar. Bazıları ben Meclis'teyim, milletvekili danışmanıyım, babam milletvekili diye bizi tehdit ediyor. Alacağımızı alamıyoruz, iflasın eşiğindeyiz. Tüm banka hesaplarıma ve taşınmazlarıma haciz konuldu. Avukata verdiğimiz zaman, evden bir şey alamadıkları için insanlar çok rahat. Maalesef avukat da derdimize çare olmuyor. Polis arkadaşlarımız cezayı olay yerinde vatandaşın kimlik numarasına kesse o zaman bizim için sıkıntı kalmıyor."

Bir başka işletmeci Murat Saygın ise işi gücü bıraktıklarını, ceza uygulanan müşterilerin peşine düştüklerini belirtti.

Sahibi olduğu şirkete bazı müşterilerinin 60 bin liralık trafik cezasının tebliğ edildiğini bildiren Saygın, "Bu sorunun çözülmesini yetkililerden rica ediyoruz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Araç kiralama şirketleri trafik cezalarından yakınıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 10 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Araç kiralama şirketleri trafik cezalarından yakınıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı