MERSİN HABERLERİ

Arabuluculuk sistemi, işçi ve işvereni uzlaştırıyor

AA / Mustafa Güngör
27.12.2014 - 11:01Son Güncelleme :

- Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesi Başkanı Öztatar: "İşçi ve işveren arasında yıllarca süren davalar arabulucular sayesinde bir hafta, 10 gün gibi kısa sürede çözümlenebiliyor" - " 4 bin 500 hukukçu, arabuluculuk eğitimi aldı ve 60'dan fazla ilde sistem çalışmaya başladı"

AA / Mustafa Güngör

MERSİN (AA) - MUSTAFA GÜNGÖR - Yaklaşık 1 yıl önce uygulamaya geçen arabuluculuk sisteminde çözüme kavuşturulan dosyaların büyük bölümünü işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar oluşturuyor.

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesi Başkanı Hakan Öztatar, AA muhabirine, arabuluculuğun, uzlaşı kültürünün yaygınlaşmasına katkı sağlayacağını, 160 ülkede uygulanan sistemin 2013'te Türkiye'de de hayata geçirildiğini söyledi.

Kısa sürede 200'ü aşkın dosyanın arabulucuk sayesinde çözüme kavuşturulduğunu aktaran Öztatar, şöyle devam etti:

"Tarafların karşılıklı konuşarak, birbirlerini anlayarak, iletişim kurarak çözüm bulması, arabuluculuk sisteminin özünü oluşturmaktadır. Ayrıca uyuşmazlıkların arabuluculukla çözümlenmesi, yargının iş yükünü azaltacak, zamanla uzlaşı kültürünü arttıracaktır. 3-4 yıl süren bir yargılama, arabuluculuk sistemiyle bir haftada çözülerek zamandan tasarruf ediliyor. Arabuluculuk, geçtiğimiz süreçte en çok işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklarda uygulandı."

Bursa'da bir arabulucunun 48 işçi ile işveren arasındaki uyuşmazlığı çözüme kavuşturduğunu belirten Öztatar, tarafların uzlaşıp helalleşerek ayrıldığını kaydetti.

Arabuluculuk yoluyla bugüne kadar 150 dosyada işçi ve işverenin uzlaştığını anlatan Öztatar, "İşçi ve işveren arasında yıllarca süren davalar arabulucular sayesinde bir hafta, 10 gün gibi kısa sürede çözümlenebiliyor. Bunun örneğini yaşadık ve her iki taraf da memun ayrıldı" dedi.

Öztatar, arabuluculuğun işçi ile işveren arasındaki barışa katkı sağladığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Sistem, ekonomik olarak da çok avantajlı. Harç, bilirkişi, tanık ücreti, gider avansı ve keşif ücreti, dava yolundan farklı olarak arabuluculuk sürecinde ödenmiyor. Bu şekilde arabuluculuk düşük maliyetlerle uyuşmazlıkları çözüyor. Ayrıca ticari uyuşmazlık, nafaka, alacak, miras taksimi gibi birçok dava bu yolla çözülebiliyor. Şu an 4 bin 500 hukukçu, arabuluculuk eğitimi aldı ve 60'dan fazla ilde sistem çalışmaya başladı."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Mersin haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Mersin haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Arabuluculuk sistemi, işçi ve işvereni uzlaştırıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:23
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı