İZMİR HABERLERİ

Arabuluculuk Kongresi başladı

DHA
03.11.2017 - 16:16Son Güncelleme :
DHA

ARABULUCULUK mekanizmasının toplumsal uzlaşıda önemli rol üstlendiğini belirten Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, üniversitenin verdiği arabuluculuk eğitimi ve toplantılarının bu sürece olumlu katkı yaptığına inandıklarını söyledi. Çelik, Endüstri 4.0 yaklaşımını Adalet 4.0 adıyla entegre etmeyi hedeflediklerini söyledi.

DEÜ Anlaşmazlık Çözümü Araştırma ve Uygulama Merkezi öncülüğünde İzmir Arabulucular Derneği ve Arabuluculuk Çözüm Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen 2. Anlaşmazlık Yönetimi, Arabuluculuk ve Toplumsal Uzlaşı Kongresi, hukukçuların, akademisyenlerin ve alanında uzman isimlerin katılımıyla başladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM)'nde 3-4 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan kongrede, arabuluculuk, toplumsal uzlaşı ve barış gibi kavramlar ele alınacak. Arabuluculuk Dairesi Başkanı Hakan Öztatar, İzmir Barosu Yönetim Kurulu Başkanı Av. Aydın Özcan, İzmir, Arabulucular Derneği Başkanı Şerife Özcan Tekeli, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alp, Anlaşmazlık Çözümü Araştırma ve Uygulama Merkezi (AÇMER) Müdürü Prof. Dr. Abbas Türnüklü, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırmadan Sorumlu Başsavcı Vekili Mehmet Alyaprak ile çok sayıda davetlinin katıldığı kongrenin açılışında konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, bireysel ve toplumsal hayatta uzlaşmayı sağlayan hukuki çözümlerin önemli olduğunu söyledi. Uzlaşmada tarafların çözüm iradesini ortaya koymasının gerekli olduğuna dikkat çeken Çelik, "Uzlaşının olmadığı durumlarda olumlu bir süreçten söz etmek mümkün değildir. Çünkü olumsuz sonuçlar, taraflar açısından kabul edilemez görülür ve hukuk süreç devreye girer. Burada önemli olan uyuşmazlığın tarafların üzerinde serbestçe tasarrufta bulunabilecekleri konu üzerine olmasıdır. Bu açıdan baktığımızda Türk Adalet Sistemi'nde 'Arabuluculuk' kavramı, adalet mekanizmasının işletilmesinde önemli bir rol üstlenmiştir" dedi.

Arabuluculukta tarafların kazan kazan yöntemiyle anlaşmasının esas olduğuna dikkat çeken Çelik, "Hızlı ve daha az maliyetli bir çözüm mekanizmasıdır. Arabuluculuk güvenilirlik ve gizlilik kavramlarını esas alır; sonuçları itibariyle daha az sorun ortaya çıkmasını sağlar. Bu yönüyle arabuluculuk, toplumsal barış noktasında da önemli katkı sağlar" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Arabuluculuk Kongresi başladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:31
 • Guneş
  08:16
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı