Dünya Haberleri

  Arabulucu Türkiye üçlü mekanizma önerdi

  Hürriyet Haber
  31.08.2009 - 15:50 | Son Güncelleme:

  Savaşın eşiğine gelen Irak ce Suriye arasındaki gerilimi düşürmek için devreye giren Türkiye, bölgede müthiş bir diplomasi atağında. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ziyaret için bulunduğu Bağdat'ta Irak Başbakanı Nuri El Maliki tarafından kabul edildi. Görüşme sırasında Türkiye, üçlü mekanizma kurulmasını önerdi.

  Resmi ziyaret amacıyla Irak'ın başkenti Bağdat'a gelen Davutoğlu, havaalanından doğrudan Irak Başbakanlığına giderek, burada Başbakan Maliki ile bir araya geldi.

  Diplomatik kaynaklara göre, 19 Ağustos'ta Irak'ta düzenlenen saldırı görüşmenin ana gündemini oluşturdu. Irak halkına ve devletine taziye dileklerini sunan Davutoğlu, Irak'a gelmeden önce, saldırıda yaralandıktan sonra Türkiye'de tedavi gören Iraklıları ziyaret ettiğini ve durumlarının iyi olduğunu öğrendiğini söyledi. http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/8710138[1].gif

  Irak'ta düzenlenen saldırıları kınayan Davutoğlu'nun, "Saldırıların Irak devletine yapıldığını, Irak hükümetine yapılan saldırının Irak'ın istikrarını hedef aldığını" ifade ettiği öğrenildi.

  IRAK, SURİYE'YE KARŞI SERTLİĞİN DOZUNU AZALTMALI

  Irak ile Suriye arasındaki ilişkilerde yaşanan ivmeden mutlu olduklarını, ancak Irak'taki saldırının iki ülke arasındaki bu iyi ilişkileri baltaladığını ifade eden Davutoğlu'nun, Irak ile Suriye arasında yaşanan gerginliği sona erdirmek için öncelikle bu olayın doğru değerlendirilmesi gerektiğini söylediği belirtildi.

  Davutoğlu, çabaların sonuç vermesi için Irak'ın, Suriye'ye yönelik tutumundaki sertliğin dozunu düşürmesi gerektiğini ileterek, "İlk başta kısa vadeli bir çözüm bulmalıyız. Bundan sonra uzun vadeli çözümlere geçebiliriz" dedi.

  ÜÇLÜ MEKANİZMA KURULMASINI ÖNERDİ

  Görüşmede, "Suriye tarafına iletmemizi istediğiniz her şeyi ve elinizdeki kanıtları belgeleri ve bilgileri bize söyleyin, biz de bunu Suriye tarafına iletelim" diyen Davutoğlu'nun, Suriye'nin Irak'a saldırı düzenleyenlerle baş edebilmesi için, Irak tarafına, Suriye, Irak ve Türkiye'den oluşan üçlü bir mekanizma kurulması önerisinde bulunduğu öğrenildi.

  Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Maliki de görüşmede, saldırılardan Suriye'yi sorumlu tutarak, "Suriye bize karşı güzel konuşuyor ama hangi taşı kaldırsak altından Suriye çıkıyor. Suriye'den istediğimiz Irak'taki Baas partisine verdiği desteğe son vermesidir. Terör saldırılarını düzenleyenlerin eğitim gördüğü kamplar Suriye'de. Biz Suriye'den Irak halkını hedef alanların iadesini istedik. Suriye ise sadece adi suçluları iade etti" diye konuştu.

  DAVUTOĞLU TALABANİ İLE DE GÖRÜŞTÜ

  Davutoğlu ile Maliki arasındaki görüşmenin sona ermesinin ardından Iraklı yetkililerin, Suriye'ye iletilmek üzere bazı bilgi ve belgeleri Türk heyetine verdiği ifade edildi.

  Davutoğlu ve beraberindeki Türk heyeti daha sonra, Irak Cumhurbaşkanlığı Sarayına geçerek Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüşmeye başladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı