ANKARA HABERLERİ

Ara Güler’e Ankara daveti

Hürriyet Haber
15 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 15 Eylül 2012 - 18:00

Hürriyet Haber

ARA Güler Fotoğrafçılık Eğitim ve Sanat Vakfı’nın kuruluşu dolayısıyla düzenlenen gecede konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, vakfın Ankara şubesinin kurulması halinde ilk gönüllü üyelerden biri olacağını ifade etti. Ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in yıllar boyunca oluşturduğu fotoğraf arşivini korumak, yaşatmak ve Türkiye’de fotoğrafçılığın gelişimi için projeler üretmeyi amaçlayan Ara Güler Fotoğrafçılık Eğitim ve Sanat Vakfı kuruldu. Vakfın kuruluşu dolayısıyla düzenlenen gece, Nebil Özgentürk tarafından hazırlanan ve Cihan Ünal’ın seslendirdiği “An’ların ‘Ara’sı” adlı belgesel filmin gösterimiyle başladı.

Başkente şube

Gecede konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Ara Güler’in, eserleriyle geçmişi günümüze taşıdığına işaret ederek, “Onlarca yılın birikimini, deneyimini ve ustalık tecrübesini bugünkü ve gelecek nesillerle paylaşmak, bir sanatçı için en önemli unsurdur” dedi. Anadolu coğrafyasının sanatçılarından olan Ara Güler’le aynı ortamda bulunmanın önemli olduğunu kaydeden Özaslan, vakfın Ankara şubesinin kurulması halinde ilk gönüllü üyelerden biri olacağını ifade etti.

Yeni yetenekler desteklenecek

Geceye ev sahipliği yapan Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili de Ara Güler’in, fotoğrafçılık söz konusu olduğunda ilk akla gelenlerden biri olduğunu vurguladı. Fransız Kültür Merkezi’nin geçmişte olduğu gibi gelecekte de birçok organizasyonda Ara Güler’in yanında olacağını dile getiren Bili, şöyle devam etti:
“Bugün, eşsiz bir mirası koruyacak ve yaşatacak bir vakıf kuruyorsunuz. Bu vakıf aynı zamanda fotoğraf ve muhabirlik alanlarında yeni yeteneklerin eğitilmeleri ve yükselmelerine destek verilmesini de amaçlıyor. Bu girişim, Türk fotoğrafçılığının geleceği için güzel ve büyük bir katkıdır.”

Buna hakkım yok

Ara Güler de kurulan vakfın, geçmişin geleceğe taşınmasında önemli rolü olacağını söyledi. Güler, “Her ne kadar tarihçiler yazılı tarihle tarih yazıyorlar ise de bizler de dünyayı dolaştığımız ve işimiz de bu olduğu için görsel bir tarih yazmaktayız, dünyanın en değerli tarihini biz yazmaktayız” diye konuştu. Vakfın kuruluş sebebiyle ilgili olarak da Güler, şu ifadeleri kullandı:
“Benim çok gücüme gidiyor sahaflarda kitapların satışı. Bu adamlar bu kitaplara bakıyorlar, bir şeyler öğreniyorlardı. Bunları kiloyla nasıl satarsın. Bu resmen vandalizmdir. 65 yıldır foto muhabiriyim, cemiyetin en eski üyelerinden biriyim. Aşağı yukarı bütün dünyayı gezdim ve büyük bir birikimim var. Şimdi bu kadar büyük bir malzemeyi yok etmeye benim de hakkım yok, kimsenin de hakkı yok.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ara Güler’e Ankara daveti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Eylül 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ara Güler’e Ankara daveti haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı