Dünya Haberleri

  Aptalların komik tasarısı

  Hürriyet Haber
  06.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nükleer faaliyetleri BM Güvenlik Konseyi’ne havale edilen İran’ın Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, Atom Enerjisi Kurumu’na sert çıktı. Ahmedinecad "İran halkının ilerlemesine engel olamazsınız. Allah’a şükür ki düşmanlarımız aptal" dedi.

  İRAN Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Yönetim Kurulu’nun kabul ettiği bir karar tasarısıyla İran’ın nükleer faaliyetlerini BM Güvenlik Konseyi’ne havale etmesine tepki gösterdi. Raporu ’komik’ bulan Ahmedinecad, "İstediğiniz kadar karar tasarısı çıkarın ve bundan mutlu olun. Fakat İran halkının ilerlemesine engel olamazsınız... Allaha şükür ki düşmanlarımız aptal" dedi.

  YETKİNİZ YOK

  Ahmedinecad, bir açılış töreninde yaptığı konuşmada, "UAEK Yönetim Kurulu’ndaki bazı ülkelerin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nı (NPT) imzalamadıklarını, UAEK’ya karşı da hiçbir yükümlülükleri olmadığını" söyledi. UAEK’ya karşı yükümlülükleri olmayan bazı ülkelerin karar mekanizmasında yer aldıklarını belirten Ahmedinecad, "Sizin başka ülkeler hakkında karar vermeye yetkiniz yok" diye konuştu.

  İSPAT EDEMEYİZ

  Batılı ülkelerin kendilerine, "nükleer silah peşinde olmadığınızı ispatlayın" dediğini dile getiren Ahmedinecad, "Sizinle 300 yıl müzakere etsek de olmayan bir şeyi ispat edemeyiz" dedi. Ahmedinecad, UAEK Yönetim Kurulu’ndaki 35 ülkeden çoğunun İran’ın ilerlemesine karşı olduğunu söyledi. Ahmedinecad, karar tasarına ilişkin de "Ey UAEK Yönetim Kurulu; eğer böyle bildirilerden hoşlanıyorsanız bir değil 2 bin bildiri yayımlayın. Ama şunu da bilin ki bizim ülkemizin bilim alanında ilerlemesini engelleyemezsiniz" dedi.

  Nükleer silah konusunda İran’a "iftira edildiğini" söyleyen Ahmedinecad, "Biz defalarca nükleer silaha ihtiyacımız olmadığını söyledik. " diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı