Apple'dan yüzde 35 zam

Hürriyet Haber
24.12.2014 - 10:22 | Son Güncelleme:

Rusya'da rublenin dalgalanmasından satışlarını durduran Apple, satışlarına yeniden başladı. Ancak fiyatlar eskisi gibi olmadı.

Apple ani bir kararla çıktığı ülkeye ani bir kararla geri döndü. Ama her şey eskisi gibi değil!

Rusya'nın ani para devalüasyonunun ardından ülkedeki Apple internet mağazası kapanmıştı. Bu durum Rusya halkının en büyük internet mağazalarından birine ulaşımını engellemişti. Apple şimdi ülkeye geri dönmüş durumda ama ne yazık ki ürün fiyatları Rusya'nın yeni ekonomik durumunu yansıtacak şekilde ayarlanmış bulunuyor. Örneğin Rusya'da 16GB'lık bir iPhone 6 almak istiyorsanız, daha önceki fiyata göre %35 daha fazla ödeme yapmanız ve 53.990 Rus rublesi, yani yaklaşık olarak 980 ABD doları ödemeniz gerekiyor. Bu fiyata ise ABD'de fiyatı en yüksek 949 dolara ulaşan bir iPhone 6 Plus almanız mümkün.

Tabii ki para birimi ayarlamaları Apple için yeni bir şey değil. Ancak fiyatlardaki bu ani sıçrama, hangi platformu tercih ederlerse etsinler ülkedeki teknoloji severler tarafından iyi karşılanmayacaktır. Eğer firmalar daha önceleri elde ettikleri geliri korumak istiyorlarsa, hemen her biri buna benzer bir zam uygulamak zorunda kalacaklar ve Ruslar da bu durumun farkında. Chip'in haberine göre, öyle ki, ülkede TV, telefon ve rublenin durumundan etkilenecek pek çok ürün için alışveriş çılgınlığı başlamış durumda...

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı