Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Apple'dan 6 milyar dolarla ilk çeyrekte kâr rekoru

  FT
  20 Ocak 2011 - 13:39Son Güncelleme : 20 Ocak 2011 - 12:07

  Efsanevi kurucusu ve CEO'su Steve Jobs görevi belirsiz bir süre bırakacağını açıklamasından sonra yeniden gündeme oturan teknoloji şirketi Apple, mali yılın birinci çeyreğinde 6 milyar dolarlık kârı ile rekor kırdı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor               

   

  Apple'ın, 1 Ekim'de başlayan ve 31 Aralık sona eren mali yılın ilk çeyrek kârını açıkladığı toplantıda, Jobs'un gidişine rağmen şirketin büyüme stratejisine olan güvene vurgu yapıldı.

   

  Jobs'un nedenini açıklamadan sadece sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevi Tim Cook'a devrettiğini açıklamasıyla, Apple hisseleri dün yaklaşık yüzde 2 değer kaybetmişti. Yapılan açıklamada, Jobs'un elinden geldiğince en yakın dönemde geri dönmeyi umut ettiğini söylediğine yer verilmişti.

   

  Apple'ın hisse başına 6.43 dolar olan kârı Wall Street'teki beklentileri de yüzde 21 aştı.

   

  Aynı dönemde Apple'ın geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artarak, 26.7 milyar dolara çıktı. Gelirdeki bu yükselişte, iPhone, iPad ve Mac modellerinin satışındaki hızlı artış önemli rol oynadı.

   

  Bir yıldan daha önce piyasaya sürülen iPad, sadece Aralık'ta sona eren üç aylık dönemde 7 milyon adet sattı. Bu miktarla birlikte yıllık toplam satış adedinin 15 milyonu aşması bekleniyor.

   

  HİSSELERİ YÜKSELDİ

  Gelen kâr rakamlarından sonra Apple'ın hisseleri seans sonrası işlemlerde yüzde 2'ye yakın yükseliş kaydetti.

   

  Jobs'un yokluğunda şirketin CEO'su olarak görevini devam ettirecek olan Cook, toplantıda bulunanları hastalık söylentileriyle ilgili endişeler konusunda güven vermeye çalıştı.

   

  Apple ürünlerinin birçok pazardaki büyüme potansiyelinden de bahseden Cook, özellikle kişisel bilgisayar tarafında yüzde 10 pazar payının altındaki Mac modellerinin büyüme hedeflerine yönelik bilgi verdi.

   

  ASYA’DA DÖRT KAT BÜYÜME

  Cook, Japonya dışarı tutulduğunda Asya'daki gelirin dört katına çıktığını da söyledi.

   

  "Bana göre Apple şimdiye kadarki en büyük başarısını gösteriyor" diyen Cook, ürün satışı konusunda çok mutlu olduklarını ve tüm ekibin Jobs'un çizdiği yenilikçilik yolundan ilerlediğini belirtti. Cook, mükemmelliğin şirket için artık bir alışkanlık haline geldiğini de söyledi.

   

   

  * Bu haber Financial Times'ta, "Apple unveils record $6bn quarterly profit" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı