Teknoloji Haberleri, Son Dakika, Haberler

TEKNOLOJİ

  Apple'a Fransa'dan ağır darbe

  03 Mart 2016 - 11:07Son Güncelleme : 03 Mart 2016 - 11:09

  FBI'dan sonraApple'a ikinci darbeFransaHükümeti'nden geldi! Eğer Apple, mahkeme kararı olan bir cihazın kilidini açmazsa, iPhone başına 1 Milyon dolar ödemek zorunda kalacak.

  Dünya teknoloji gündemini son bir kaç haftadır meşgul eden Apple ve Amerikan Hükümeti arasındaki "iPhone hackleme" konusu dünya geneline yayılıyor.

  Apple-FBI kavgası ABD Kongresine taşındıApple-FBI kavgası ABD Kongresi'ne taşındı

  Fransa hükümetinin yaptığı açıklamaya göre, eğer bir iPhone herhangi bir davanın gidişatı için önem arz ediyor ise, Apple mahkeme kararı doğrultusunda cihazın şifresini açmak zorunda.

  Eğer Amerikan Hükümeti'nin isteğini reddettiği gibi Fransız Hükümeti'ni de red ederse, Fransa'da satılan her iPhone için yaklaşık 1 milyon dolar ceza ödemek zorunda kalacak.

  Apple:1 FBI:0Apple:1 FBI:0

  Tabi bu ceza sadece Apple için geçerli değil, çıkan yasada özellikle Apple veya iPhone kelimesi geçmiyor. Yasada belirtilen şartlar bütün cep telefonu üreticileri için geçerli.

  Yani eğer Google, bir Android cihazın şifresini mahkeme kararına rağmen kırmazsa aynı cezaya çarptırılacak.

  Fransa'da özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği için yasaya tepkiler çığ gibi büyüse de hükümet, bu yasayla birlikte terör olaylarındaki istihbarat sürecini hızlandırmayı amaçladıklarını açıkladı.

  Shiftdelete'in haberine göre devletin, vatandaşlarını koruması gerektiğini belirten hükümet yetkilileri, yasa konusunda vatandaşların endişe duyulmaması gerektiğini belirtti.

  Etiketler: apple , fbi , fransa
  Sayfa Başı
  HaberlerBabam ve Ailesi son bölümiçerdeiçerde son bölümiçerde yeni bölüm fragmanıiçerde 12. bölüm fragmanıİçerde 13. bölüm fragmanıokullar ne zaman tatil olacak