Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Apple lisans aldı GoPro hisseleri çakıldı

  Hürriyet Haber
  15 Ocak 2015 - 17:18Son Güncelleme : 15 Ocak 2015 - 10:13

  Aksiyon kamera modeli için patent alan Apple, bu pazarın lideri GoPro’yu ürküttü. GoPro’nun hisseleri bir günde yüzde 12 değer kaybetti.

  HEYECAN sporlarıyla birlikte çekim yapmayı kolaylaştırmasıyla öne çıkan aksiyon kameraları pazarına girmek için hazırlık yapan Apple, rakiplerini korkuttu. Apple’ın aksiyon kameraları için aldığı patent sonrası bu alanda konusundan pazar lideri olan GoPro’nun hisselerini yüzde 12 düştü. GoPro’nun hisse başı değeri 56 dolardan 46 dolara kadar gerilerken şirketin piyasa değeri 7.2 milyar dolara kadar indi. Bu da Apple gibi bir teknoloji devinin GoPro yatırımcılarını korkuttuğunun en açık örneği.

  Apple lisans aldı GoPro hisseleri çakıldı

  SAATTEN KONTROL

  Apple’ın aldığı patent başta GoPro olmak üzere diğer rakiplerinden tamamen farklı. Şirketin üzerinde çalıştığı cihaz, kameraya ek olarak bir bileklik de bulunduracak. Kameraya komutlar ise bu bileklikten verilecek. Ancak yapılan tahminlere göre bileklik Apple’ın akıllı saat modeli olan Apple Watch üzerinden kontrol edilebilecek. Kameranın kaydettiği video veya fotoğraflar ise kablosuz olarak iPhone ve iPad’lere aktarılacak.

  Apple lisans aldı GoPro hisseleri çakıldı

  REKABET ARTACAK


  Apple, rekabetin de yoğun olduğu bir alana giriyor. Aksiyon kameraları konusunda GoPro’nun dışında Sony’nin ActionCam, Toshiba’nın Camileo X-Sports, JVC Adixxion ve birçok küçük üreticinin modelleri bulunuyor. Ancak aksiyon kameraları henüz yeni büyümeye başlayan bir pazar. Future Source’un araştırmasına göre 2014 yılında 3.35 milyon adet aksiyon kamerası satıldı. Bu yıl ise toplam satış rakamının 4.2 milyona, 2016 yılında ise 5.15 milyon adede çıkması bekleniyor. Başka bir deyişle gelecek yıllardan aksiyon kamera pazarı neredeyse iki kat büyüyecek. Apple gibi teknoloji devlerinin de bu pazara girmesi satış rakamlarını ve aksiyon kameralarına karşı ilginin artmasına neden olacak.

  GOPRO geçtiğimiz yıl ABD’deki Nasdaq endeksinde hızlı bir giriş yapmıştı. Şirketin hisseleri, açılışta 24 dolarla işlem görmeye başladığı an hisseler yüzde 20 yükselmişti ve 31 dolardan işlem görmüştü. Aradan 2014 Haziran ayında halka açılan şirket, hisse başı 91 dolara kadar değer kazanmıştı.

  4.2 milyon
  2015 yılında satılması beklenen aksiyon kamerası adedi

  7.2 milyar $
  GoPro piyasa değeri

  638 milyar dolar
  Apple’ın piyasa değeri

  986 milyon $
  GoPro’nun 2014 yılı geliri

  182.3 milyar dolar
  Apple’ın 2014 yılı geliri

  61 milyon $
  GoPro’nun geçen yılki kârı

  %88
  GoPro’nun kârlığındaki artış

  %40
  Aksiyon kamerası pazarındaki payı

  3 milyon
  Geçen yılki kamera satış adedi

  1399 TL
  Kameraların Türkiye satış fiyatı

  DÖRT ÇEKİRDEKLİ EN İYİ 37 TELEFON

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı