Gündem Haberleri

  Apple, Intel geçişini tamamladı

  Hürriyet İnternet
  08.08.2006 - 10:21 | Son Güncelleme:

  Tüketici elektroniği devi Apple, Intel tabanlı Mac Pro bilgisayarını da tanıtarak Intel tabanlı işlemcilere geçişini tamamladı. Mac Pro, Apple’ın Intel tabanlı ilk profesyonel masaüstü bilgisayarı olma özelliği taşıyor. Şirket, düzenlediği tanıtımda ayrıca, Mac OS X’in son sürümü olan Leopard’ı da sergiledi.

  Apple, Intel tabanlı işlemcilere geçişini profesyonel masaüstü bilgisayarı olma özelliği taşıyan Mac Pro bilgisayarını tanıtarak tamamladı. Mac Pro, yıllarca IBM tabanlı işlemciler kullanan Power Mac ailesinin yerini alıyor. Dış görünüşü Power Mac G5’i andıran yeni Mac Pro’nun kalbini iki adet çift çekirdekli Intel Xeon işlemci oluşturuyor. Apple’ın açıklamasına göre yeni Mac Pro, en hızlı Power Mac’den iki daha hızlı.

   

  Fiyatı 2.499 Dolar olan standart Mac Pro’da iki adet 2.66 GHz Xeon işlemci, 1 GB’lık 667MHz saat hızında DDR2 SDRAM, bir adet 250 GB sabit disk, 256 MB hafızaya sahip Nvidia GeForce 7300 ekran kartı ve 16x hızında SuperDrive DVD kaydedici yer alıyor. Yeni Mac Pro’lar 4 adet 500 GB’lık Serial ATA sabit disk desteği sunarak kullanıcılarına 2 Terabayt’lık bir dahili depolama alanı sunuyor.

   

  Apple düzenlediği toplantıda ayrıca, kod ismi “Leopard” olan bir sonraki Mac OS X işletimi sistemi sürümünü de tanıttı. Yeni işletim sisteminin en çok dikkat çeken özelliği Time Machine yedekleme yazılımı. Yazılım sayesinde kullanıcılar önemli verilerini otomatik bir şekilde sabit disklerine veya online sunuculara kaydedebilecekler. Time Machine yazılımı ile kullanıcılar, çeşitli programlarda bulunan zaman göstergelerini geriye götürerek kaybettikleri verileri kolayca kurtarabilecekler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı