Gündem Haberleri

  Apple’dan karaborsaya karşı ’adam başı iki iPhone’ sınırı

  Hürriyet Haber
  28.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Apple, iPhone telefonlarının yeniden satışını engellemek, bir başka ifadeyle karaborsayı önlemek amacıyla 1 kişiye en fazla iki iPhone satın alma sınırı getirdi.

  Satışlarda nakit ödemeyi kabul etmeyeceğini açıklayan Apple, daha önce aynı kişinin 5 iPhone sahibi olabilmesini izin veriyordu.

  KARTLA ÖDEME ŞARTI: Sınırlamayla kendisi veya bir arkadaşının kullanımı için telefon satın almak isteyenlerin haklarını korumak istediklerini açıklayan Apple yönetimi, "Peşin ödemeyi kabul etmiyoruz. Sadece kredi veya kartla ödeme şartını da bu konuda kontrolü sağlayabilmek için koyduk" dedi.

  MICROSOFT İLE REKABET: Apple, müzik çalar ve internet tarayıcısını cep telefonu ile birleştiren iPhone aracılığıyla Microsoft ile de rekabet ediyor. Bir süre önce müzik çaları Zune’un fiyatını düşüren Microsoft’un şimdi iPhone gibi bir cep telefonunu da piyasaya süreceği konuşuluyor. Birkaç ay önce 17 yaşındaki bir hackerın 2 aylık çalışması sonucunda sadece AT&T ile anlaşması olan iPhone’u tüm operatörlerle çalışır hale getirmesinin ardından kriz yaşayan Apple, telefon için yeni bir yazılım hazırlayarak bu sorunu çözmüştü.

  KORSANLARA KARŞI ÖNLEM: Apple’ın, satışlarına sınır getirme kararı almasının bir nedeninin de bu gibi girişimleri engelleme amaçlı olduğu da söyleniyor. Hazırladığı bir programla bazı korsan yazılımların çalıştırılmasını engellemeyi başaran Apple, iPhone kulanıcılarından özellikle Avrupa’da yaşayanlar, telefonların operator engelini kaldırmak için kırma yoluna gidiyor.

  İLK ALANA KREDİ ÖNERİLMİŞTİ: Apple’ın, geçen ay 500 dolarlık iPhone’da 200 dolarlık fiyat düşürmesi, ilk çıktığında sıraya girerek iPhone alanları üzmüş ve Apple CEO’su Steve Jobs da, bunun üzerine bütün iPhone kullanıcılarına 100 dolarlık kredi önermişti. Jobs, "İlk müşterilerimiz bize güvendi ve bu gibi durumlarda onlara güvenlerini karşılığını göstermeliyiz" demişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı