Gündem Haberleri

  Apo'ya kıyamamış

  Hürriyet Haber
  23.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hain saldırıda, Mavi Çarşı'nın beşinci katından atlayarak yaşamını yitiren Fevziye Şahinöz'ün kızı Lara'nın, sınıfta yazdığı bir kompozisyonda katillerin başı Apo'nun idamına karşı çıkıp, ‘‘Onu asmasınlar. Konuşturup, bilgi alsınlar’’ dediği anlaşıldı. Apo'nun eli kanlı katilleri, Lara bu kompozisyonu yazdıktan kısa bir süre sonra, Mavi Çarşı'ya düzenledikleri molotofkokteylli saldırıda, annesiyle birlikte 12 kişiyi öldürdüler.

  Dün, 11 yaşına basan Lara Şahinöz, doğum gününün ilk saatlerini, olaydan sonra ilk kez gittiği okulunda, arkadaşlarıyla birlikte kutladı. Göztepe Faik Reşit Ünat İlköğretim Okulu 4-A sınıfı öğrencisi Lara, sınıf arkadaşlarından tam 37 hediye paketi aldı. Akşam 18.00'deki ikinci doğum günü partisinin Lara için anlamı büyüktü. Çünkü, ölmeden önce annesi, 11'inci doğum günü partisini Kozyatağı Mc Donald's'ta yapacağına söz vermişti. Dün sözleştikleri gibi Mc Donald's'a geldi Lara. Babası da yanındaydı. Alevlerden kaçmak için ölüme atlayan annesi, aylar önceden kararlaştırılan randevuya gelememişti. Lokmalar boğazında dizildi Lara'nın. Neşe içinde geçirmeyi planladığı yaşgünü, ölüm sessizliğine büründü. Ama Lara ağlamadı, annesini üzmedi.

  Lara, yakınları tarafından hediye edilen, iki gündür yalnızlığını paylaştığı İspanyol av köpeğine, en sevdiği bebeğinin adını taktı. Tara da, Lara gibi büyük bir acı yaşamış. Dört yavrusundan üçü öldürülmüş. Biri de çalınmış. Lara'nın babası Ertuğrul Şahinöz, bu duygusal buluşmayı ‘‘Lara annesiz, Tara yavrusuz birbirlerini buldular. Birbirlerini teselli ediyorlar’’ diye yorumluyor.

  Çocukları öldürdü ama onu asmayın

  Lara, sınıf birincisi olduğu kompozisyonda şu ifadelere yer verdi: ‘‘Apo ölmemeli. Türkiye için kötü olur onun öldürülmesi. Avrupa insan hakları diye tutturur. Bence Apo öldürülmemeli. Apo'nun haksızlığı, bütün Avrupa'ya kanıtlanmalı. O konuşturulmalı. Kandırdığı Türk gençleri geri kazandırılmalı. Dünyanın en kötü suçlarını işledi. Çocukları öldürdü. En sevmediğimiz hayvan olan yılanın bile bir deliği vardır. Apo'nun dünyada barınacak yeri yok. Hiçbir yer onu istemiyor. Onu ölüm korkusuyla konuşturmalıyız. Konuşmasa da bir hücrede kapalı tutmalıyız. Biz Türk gençleriyiz. Atatürk'ün önderliğinde, bir karınca bile ezmeden ilerliyoruz. Apo bizim topraklarımızı almak istiyordu. Dağdan inip bağdakini kovmak istiyordu. Ama başaramadı. Biz yurdumuzu kimseye vermeyiz.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı