Gündem Haberleri

  Apo'ya 3 elbise

  Hürriyet Haber
  27.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İmralı'da tutuklu bulunan terörist başı Abdullah Öcalan, hakim karşısına şık çıkmak için avukatlarına elbise aldırdı. Apo'ya, Yeni Karamürsel Mağazası'ndan alınan 3 takım elbise, İmralı'ya poşet içinde götürüldü.

  Çetebaşı Abdullah Öcalan'ın savunmasını üstlenen avukatlardan Hasip Kaplan ve 1'i kadın 3 arkadaşının, dün İmralı Adası'na gidişleri sorunlu oldu. İlk gemiyi kaçıran avukatlar, İmralı'ya gidip Apo ile görüşmekte ısrar edince, adaya ikinci gemi kaldırıldı. Avukatların, Öcalan'a götürdükleri arasında Yeni Karamürsel Mağazası'ndan alınan 3 takım elbise dikkat çekti.

  Öcalan'ın avukatları Hasip Kaplan, Ercan Kanar, Mahmut Şakar ve Mükremine Tepe, müvekkilleri Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere, 34 HLJ 49 plakalı özel otomobille dün saat 10.30'da Mudanya'ya geldiler. Kaymakam Mustafa Esen'in talimatıyla avukatları ilçe girişinde durduran polisler, ‘İmralı 10’ gemisinin iskeleden hareket ettiğini söylediler. Ancak Kaplan, cep telefonuyla Mudanya Başsavcısı Ayhan Köksal'ı aradı. Görüşmeden sonra, gazetecilere açıklama yapan Kaplan, savcıya savuna haklarının engellendiğini, suç duyurusunda bulanacaklarını söylediğini aktardı.

  Kaplan, ‘‘Bize söylenen motor saat 10.00'da gitmiş. Başka motor yok. Yarın da kilon fazla derler engel çıkarırlar. Avukatlık bu ülkede böyle olmaz. Bu ülkede savunma hakkı herkese lazım. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Sıradan engellerle savunma hakkı kısıtlanarak bir şey yapılamaz. Burası Tanzanya ise burada avukatlık yapmayalım. Kararı daha önceden belli olan bir davada 4 avukattan neden korkuluyor?’’ dedi.

  Kaplan, İmralı'ya motorun saat 11.00'de, 11.30'da gidebilecekken saat 10.00'da kaldırılmasının maksatlı olduğunu ileri sürdü ve ‘‘Savunma hakkı engellenmemelidir’’ dedi. Bir dizi temastan sonra avukatlarının adaya götürülmesi için ‘İmralı 9’ gemisi kaldırıldı.

  Duruşmaya şık çıkacak

  Apo, 30 Nisan'da hakim önüne çıkacak. Öcalan'ın avukatları da bir yandan savunma hazırlıyor, bir yandan da Apo'yu duruşmaya hazırlıyor. İmralı'ya dün Apo'yu ziyarete giden avukatları, ona Yeni Karamürsel Mağazaları'ndan alınan 3 takım elbise götürdü. Elbiseleri, avukatlardan Mahmut Şakar taşıdı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı