Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Apo'nun kalbi sağlam

  Hürriyet Haber
  04 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 04 Mart 1999 - 00:01

  Bursa Yüksek İhtisas Hastanesi'nden 10 gün önce Abdullah Öcalan'ın kalbinin kontrolü için İmralı Adası'na götürülen kardiyoloji cihazı, dün İmralı-10 gemisiyle Mudanya'ya geri getirildi. Sabah saat 11.30'da Mudanya İskelesi'ne yanaşan İmralı-10'la getirilen cihaz, burada bekletilen Yenişehir Belediyesi'ne ait bir ambulansa yüklenerek Bursa'ya götürüldü. Yetkililer açıklama yapmazken, Öcalan'ın kalbinin sağlam olduğu ve tıbbi bir cihaza gereksiniminin olmadığı ileri sürüldü.

  Bu arada Türkiye, Öcalan'ın avukatları ile görüştürüleceği ve her gün doktor raporu verilmesi konusunda Avrupa Adalet Divanı'na taahhütte bulundu. Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel de BBC'ye verdiği demeçte, ‘‘Öcalan'ın sağlık durumu da gayet iyidir. Bizim denetimimiz altındadır. Nasıl sağlık içinde getirildiyse, sağlık içerisinde yargılanacaktır’’ dedi.

  BBC'nin sorularını yanıtlayan Gürel, Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi'nin Türkiye'ye gelmesinin doğal olduğunu vurguladı. Türkiye'nin bağlı olduğu, imzaladığı bütün anlaşmalara sadık olduğunu kaydeden Gürel, şöyle dedi: ‘‘Benimsediğimiz uluslararası standartlar da bunu gerektirir. Ancak tabii ki her önüne gelen Türkiye'ye gelip sözde denetimde bulunamayacaktır. Bu istisnai bir durumdur. Bağlı olduğumuz anlaşmalardan, uluslararası örgütlerden kaynaklanan bir durumdur ve son derece doğaldır. Ancak, bundan sonra mahkemeye gelmek isteyenlere izin hükümetin değil, mahkemenin kararıyla olur.’’

  Bu arada bebek katilinin İmralı'da bulunması nedeniyle Mudanya Türk Kadınlar Birliği 7 Mart Pazar günü bir yürüyüş düzenleyecek.

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan da, Türkiye ve Yunanistan'a, Öcalan'ın tutuklanması ile başlayan gerginliğin barışçı yolla giderilmesi çağrısı yaptı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı