Ege Haberleri

  Apollon Tapınağı ve çevresi için planlama çalıştayı

  Ediz VERDİOĞLU / DİDİM (Aydın), (DHA)
  16.09.2015 - 11:51 | Son Güncelleme:

  AYDIN’ın Didim İlçesi’nde koruma amaçlı imar planı çalışmalarını bilimsel bir çerçevede ele almak, planlama sürecinin aktörleri arasındaki iletişimi güçlendirerek, mevcut sorunları tartışma olanağı sağlamak amacıyla Apollon Tapınağı ve Çevresi Planlama Sorunları çalıştayı düzenlenecek.

  Apollon Tapınağı ve çevresi için planlama çalıştayı

  Didim Belediyesi, 17-18 Eylül 2015 tarihlerinde Didim Ticaret Odası Aytaç-Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi’nde Apollon Tapınağı ve Çevresi Planlama Sorunları başlığıyla çalıştay düzenleyecek. Çalıştaya planlama sürecinin paydaşları olan Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Alman Kazı Başkanlığı, Didim Kazı Başkanlığı, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden mimarlık, sanat tarihi, arkeoloji ve şehir planlama gibi farklı uzmanlık alanlarından akademisyenler katılacak. İki gün sürecek toplantı sonucunda hazırlanacak çalıştay sonuç raporu, Apollon Tapınağı ve çevresindeki Yoran Köyü’nün planlama sürecinde rehber niteliği taşıyacak.

  Apollon Tapınağı ve çevresi için planlama çalıştayı

  Yarın (perşembe) 11.00 ile 13.30 saatleri arasında Apollon Tapınağı ve çevresinde alan gezisi yapılacak. Saat 15.00 ile 20.00 arasında ise çalıştayın birinci oturumu gerçekleştirilecek. 18 Eylül 2015 Cuma günü de saat 09.30 ile 12.30 arasında çalıştayın ikinci oturumu yapılacak ve sonuç raporu yazılacak.

  CHP’li Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Apollon Tapınağı ve Çevresi Planlama Sorunları başlığıyla gerçekleştirilecek çalıştayın, alanın kendine özgü sorunlarından dolayı 1990’lı yıllardan bu yana tamamlanamayan koruma amaçlı imar planı için ortak bir vizyon ve altlık oluşturmak amacıyla düzenlendiğini söyledi. Atabay, "1990’lı yıllardan bugüne süren koruma amaçlı imar planı çalışmalarının tamamlanamaması nedeniyle, Didim Belediyesi olarak alana ilişkin yeni bir çözüm sürecini de bu çalıştay ile başlatmış olacağız" dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı