Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Apo’ sloganı atılan okula baskın

  Ali ŞEN, Mustafa İNSAN, Mustafa ERCAN / MERSİN, DH
  23.03.2005 - 01:56 | Son Güncelleme:

  Mersin’de MHP ve Ülkü Ocakları, Nevruz gösterileri sırasında Türk Bayrağı’nın çiğnenerek yakılma girişiminde bulunulmasını 10 bin kişilik yürüyüşle protesto etti. Ülkü Ocakları İl Başkanı Ali Can Özbayrak, Türk Milleti’nin namusu ve şerefi olan bayrağa yapılan alçakça saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyledi. Polisin güvenlik önlemi aldığı caddenin çevresindeki ev ve işyerlerindeki bulunanlar da balkon ve camlara çıkarak Türk Bayrağı salladı.

  OKULU SARDILAR

  Daha sonra sayıları 10 bini bulan Ülkücüler ve MHP’liler, Hastaneler Caddesi’ndeki konuşmaların ardından kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde pankartlar ve Türk Bayrakları bulunan binlerce kişi, İstiklal Caddesi’ndeki Tevfik Sırrı Gür Lisesi önünden geçerken, okulun pencerelerinden bazı öğrencilerin terörist başı Abdullah Öcalan lehine slogan attığını öne sürerek okulu basmak istedi. Binlerce kişi okulun çevresini ablukaya alarak kapı ve bahçe demirlerini zorlamaya başladı. Öfkeli kalabalık, polis ve ileri gelen MHP’liler tarafından güçlükle engellendi.

  18 KİŞİ TUTUKLANDI

  Nevruz gösterileri nedeniyle gözaltına alınan 23 zanlıdan 18’i nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. 5 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Tutuklananlar arasında bayrağa saldıranlar bulunmuyor.

  Failler belirlendi

  İÇİŞLERİ Bakanı Abdülkadir Aksu, Türk bayrağını yakmak isteyen hainlerin kimliğinin belirlendiğini açıkladı. Aksu dün, ‘Bayrağımıza saldıran hainlerin eşgalleri belirlendi, hatta kimlikleri tespit edildi ve en kısa sürede yakalanıp adalete teslim edilecektir’ dedi.

  Linç girişimi

  Ülkücü grup, kendilerine el hareketi yaparak hareket ettiği öne sürülen, takım elbiseli, uzun saç ve sakallı bir kişiyi ortalarına alarak linç etmeye çalıştı. Polisin çabası ile grubun elinden alınan kimliği belirlenemeyen kişi kaçırıldı. Öfkeli gruptakiler polis minibüsünün ardından koşarak aracı durdururken, adı açıklanmayan bu kişiyi almak istedi. Polisler, hızla uzaklaşarak bu kişiyi kurtardı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı