Gündem Haberleri

  Apo, Roma'ya dönmek için 25 Şubat'ı bekliyor

  Hürriyet Haber
  24.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kanlı terör örgütünün başı Apo'nun, sığınma isteği için nihai kararın verileceği 25 Şubat'tan sonra Roma'ya döneceği yolundaki iddialar yoğunlaşıyor. Apo'nun avukatı Luigi Seraceni'nin ‘Panorama’ dergisine verdiği demeçte, ‘‘Müvekkilimizin İtalya'ya siyasi sığınma başvurusu 24 Şubat'ta Roma İdare Mahkemesi'nde ele alınacak. Kendisi, İtalya'da suç işlememiştir. Serbest olarak kendi isteğiyle İtalya'yı terk etmiştir. Kendi isteğiyle yeniden Roma'ya dönmesi de normaldir’’ diye konuşması, bu iddiaların ortaya atılmasına reden oldu.

  Ayrıca Apo yandaşlarının, PKK yanlısı MED TV'ye art arda açıklamalar yaparak, liderlerinin 2 ay sonra tekrar Roma'ya döneceğini ısrarla söylemeleri ve Yeni Komünist Partisi'ne yakın çevrelerin, Apo'nun siyasi sığınma başvurusu karara bağlanana kadar ortadan kaybolarak başka bir ülkede kalmaya ikna edildiğini açıklamaları, ‘‘Apo Roma'ya dönecek’’ iddialarını güçlendiriyor.

  Bölücübaşının siyasi sığınma başvurusunun İçişleri Bakanlığı Merkez Göç Komisyonu'nda incelenip, kendisi İtalya'da olmasa bile gıyabında karara bağlanarak İdare Mahkemesi'ne gönderileceği belirtiliyor. Muhalefet çevreleri, sığınmayla ilgili 24 Şubat'ta alınacak nihai karar için, Apo'ya yakınlığıyla tanınan Adalet Bakanı Oliviero Diliberto'nun yetkisini kullanarak baskı yapabileceğine işaret ediyorlar.

  Apo'nun siyasi sığınma talebinin ardında, Schengen'e bağlı, yasaklı olmadığı ülkelerde rahatlıkla dolaşabilmek olduğu, bu konuda kendisine İtalya'ya dönme garantisi verildiği ve bölücübaşının ancak böyle ikna edilebildiği de, PKK'nın siyasi kanadı ERNK tarafından dile getiriliyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı