Dünya Haberleri

DÜNYA

  Apo’nun maliyeti günde 10 milyar

  Hürriyet Haber
  01 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 01 Ocak 1999 - 00:01

  Bölücü Abdullah Öcalan'ın İtalya'ya günde 10 milyar liraya mal olduğu öğrenildi.

  Beş haftadan bu yana Roma'nın İnfernetto semtinde bir villada yaşayan terörist ve uyuşturucu kaçakçısı Apo'yu korumak için NOCS komandoları, özel tim, sivil polis, güvenlik kuvvetleri ve harekat dairesi elemanları olmak üzere 186 görevlinin 4 vardiya çalıştığı ve bunun yemek ve yakıt dahil İtalyan devletine günde 50 milyon lirete (yaklaşık 10 milyar lira) patladığı belirtildi. Bu harcamanın Roma'da büyük sıkıntı yarattığı söyleniyor.

  EMLAK FİYATLARI DÜŞTÜ

  Bu arada Apo'nun ikamet ettiği semtin sakinleri muhtarlık aracılığıyla İçişleri Bakanlığı'na ikinci bir şikayet dilekçesi göndererek bebek katilinin bir an önce villayı terk etmesini istediler. İlk adı Mirella olan bir semt sakini haftalardır kabus yaşadıklarını, Kürt eylemcilerden korktuklarını, her günkü rutin kontröller nedeniyle kendilerini tutsak ve suçlu gibi hissettiklerini öne sürerek resmi polis araçlarının da özellikle çocukları ürküttüğünü savundu.

  İnfernetto'daki emlakçılar da kan ağlıyor. Emlakçılar, Apo geldiğinden beri emlak satışlarının bıçakla kesilir gibi durduğunu, ev kiralamalarının sıfıra indiğini ve kiralarda % 30'a varan değer kaybı görüldüğünü söylediler.

  Ancak Apo bölge sakinleri açısından olumlu bir gelişmeye de yol açtı. Daha önceleri hırsızların uğrak yeri olan İnfernetto'da uzun süredir hırsızlık ve gasp olaylarına rastlanmadığı ve sakinlerin güvenlik açısından daha iyi durumda olduğu belirtiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı