Dünya Haberleri

  Apo İtalya'yı tehdit etti

  Hürriyet Haber
  04.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK'nın başı Abdullah Öcalan kendisini gönderecek ülke arayan İtalya'yı da tehdit ederek ‘‘Hiç kimse beni gitmeye zorlayamaz. Siz getirdiniz. Eğer barış sorununu çözmezseniz o zaman Avrupa'yı göçle istila ederiz’’ dedi.

  Tek taraflı olarak ateşkes ilan ettiklerini ancak Türkiye'nin bunu kabul etmediğini iddia eden Öcalan, ‘‘O zaman PKK'yı bitiriyoruz diyen Türklere savaşın en büyüğünü açarız, elimizde alternatif çok. Bizimkisi savaş değil meşru savunmadır’’ şeklinde konuştu.

  Apo'nun sözcüsü Ahmet Yaman ise kimsenin PKK liderini zorla göndermeye hakkı olmadığını, kendisinin serbest bir vatandaş kabul edildiğini ve bu yüzden ancak kendi rızasıyla İtalya'yı terk edebileceğini belirterek ‘‘Gitse de bir ayağı artık İtalya'da olacak’’ görüşünü savundu.

  Apo'nun hamilerinden olan komünist senatör Giovanni Russo Spena da bölücübaşına kalıcı oturma izni verilmesi gerektiğini ileri sürdü.

  Bu arada İtalyan medyası Başbakan Massimo D'Alema'nın Apo'yu himaye etmesinin bedelini ağır ödemeye başladığına dikkat çekiyor. İl Giornale gazetesi Apo, D’Alema'yı tutsak aldı' başlığıyla verdiği haberde Başbakan'ın 3 hafta önce ‘sorunu çözüyoruz’ dediğini oysa şimdiye kadarki hiçbir girişimin sonuç vermediğini hatırlattı.

  Gazeteye bir demeç veren Sosyalist Parti lideri Enrico Boselli ‘‘Apo biran önce kovulmalı. Hiç bir şekilde barışçıl bir lider değil. O'nu fanatik komünistler getirdi. İtalya'nın başına fena halde bela oldu’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı