Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Apo için Meclis'i bekleyin

  Hürriyet Haber
  08 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 08 Temmuz 1999 - 00:01

  Öcalan'a idam konusunun sık sık gündeme getirilmesinin doğru olmadığını söyleyen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ‘‘Meclis'in kararını beklemek gerekir’’ dedi. Denktaş, Avrupa'nın Apo konusunu kullandığını belirtti.

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, kendisine PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan hakkında verilen idam cezasıyla ilgili sorular yöneltilmesini eleştirdi ve kararın sık sık değişik platformlarda gündeme getirilmesinin yanlış ve zararlı olduğunu söyledi. Denktaş, ‘‘Yasal aşamaların tamamlanmasını ve Meclis'in kararını beklemek gerekir. Ayrıca, Avrupa bu insanı önemli buluyorsa, neden sığınma teklifini kabul etmediler? Çünkü suçlu olduğunu biliyorlardı. Çekindiler, korktular. Devlet olarak gereğini yapamadılar. Bu konu Avrupa ve Türkiye ilişkilerinde olumsuzluk teşkil etmez’’ dedi.

  Avrupa'nın Türkiye ile ilişkileri gerginleştirmek için her şeyi yaptığını vurgulayan Denktaş, şimdi Öcalan konusunu kullandığını kaydetti. Denktaş, Avrupa Birliği'nin, Türkiye'yi nasıl gördüğüne karar vermesi gerektiğini, NATO müdahalesi sözkonusu olunca başka, diğer zamanlarda başka davranmasının yanlış olduğunu söyledi.

  Bu arada, Denktaş'ın hava muhalefeti nedeniyle 4 Temmuz'da gidemediği Giresun'un Dereli İlçesi Kulakkaya Yaylası'nda 2 gün sonra teröristler, Orman İşletme Müdürlüğü sosyal tesisleri ve jandarma karakoluna silahlı saldırıda bulundu. Jandarmanın da karşılık verdiği çatışmada, bir er kolundan hafif yaralandı. Kaçan teröristlerin yakalanması için bölgede geniş çaplı operasyon düzenleniyor.

  3 kilo aldı

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rize'de kaldığı Dedeman Otel'de, 3 Temmuz'da çıktığı Karadeniz gezisinin her anını çok iyi değerlendirdiğini söyledi. Denktaş, doğaya hayran kaldığını ve 20 kaset film çektiğini, Karadeniz fotoğrafları sergisi açacağını anlattı. Bu gezide yemeklere dayanamadığını ve kilo aldığını söyleyen Denktaş, ‘‘İştahım açıldı. Haftada 2 kilo vermem gerekirken, ikram edilenleri yemekten 3 kilo aldım. Kıbrıs'a dönünce rejime başlayacağım’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı