Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Apo hemen asılsın

  Hürriyet Haber
  08.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Doğu ve Güneydoğu'da bir zamanların en büyük yetkilisi, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, terörle mücadelede her türlü örgütle mücadele edildiğini, birinin asla kayırılmadığını ısrarla söylüyor. 1992'de bölgede 15 bin PKK militanının bulunduğunu,

  Hizbullah'ın ise yalnızca Batman, Mardin ve Diyarbakır'daki örgütlenmeye başladığını belirten Ünal Erkan, ‘‘Devlet kanunsuz iş yapmaz’’ diye konuşuyor. Erkan, Apo'nun hemen asılmasından ve idam cezasının bir süre daha kalmasından yana...

  Bölge valisi olduğu sırada Ünal Erkan'a bağlı 13 il valisi, 94 kaymakam vardı. Bir asayiş komutanı, en azı tuğgeneral rütbesinde 13 güvenlik komutanı bulunuyordu. 13 il jandarma komutanı, 13 emniyet müdürü, 94 tane jandarma ilçe komutanları ve ilçe emniyet müdürleri... Erkan'la söyleşimizi sürdürüyoruz.

  PKK'nın başının iyi niyetli olarak tanımlanan konuşmaları var.

  - İyi neyetle alakası yok. Bu terör örgütü, her sene sonbaharın sonuna doğru militanlarını Türkiye'den çıkarır. İran, Kuzey Irak ve Suriye'de teori ve pratik çalışma yaparlar. Bunların hepsi ilkbahara hazırlıktır. Apo eğer yaptığı işin yanlışlığına inanıyorsa, o silahlı milatanlarını Damokles'in Kılıcı gibi kullanmayacaksa ‘‘Silahlarınızla beraber devlete teslim olun’’ derdi. Burada kendine göre bir pazarlık anlayışı yatıyor. ‘‘Demokratik cumhuriyet’’ diyor. Niye Türkiye Cumhuriyeti değil? Demokratik cumhuriyeti beraber kuracakmışız. Örgütün başı aba altından sopa gösteriyor.

  BİZDE İDAM KALKMAMALI

  Apo beklemeden asılmalı yani.

  - Asılmalı tabii. Suç işleyen cezasını çekmeli. Türkiye, Avrupa'nın kararlarını tanısın, saysın ama, ille de onun kararını uygulayacak diye bir şey yok. Müeyyidesi belli, para cezasını veriyorsunuz mesele bitiyor. Türkiye'nin Avrupa gibi gibi tuzu kuru değil. Onun için bizde henüz idam cezası kalkmamalı.

  ŞERİAT TEHLİKESİ VAR

  Türkiye'de bir şeriat tehlikesi var mı, yok mu?

  - Yener'ciğim, tehdit yoktur, tehlike yoktur demek yanlıştır. Türkiye'de din esasına dayalı devlet düzeni kurmak isteyenler de vardır. Alınan tedbirlerin yeterli olmadığı da ortada. Bu tür organizasyonları kıpırdanmaya başladıkları zaman deşifre etmek gerekiyor. PKK'yı erken teşhis edebilseydik, üç beş çapulcu denmesiydi bu kadar uğraşmazdık.

  DSP VE CHP YÜKSELİŞTE

  Erkan'la biraz da siyasetten söz edelim.

  - Ben merkezde ya da merkez sağda bir yapının anlayışını taşıyorum. Şu anda DSP ile ANAP arasında çok ciddi bir fark yok. Sağ ile sol arasında çok keskin sınırlar yok. Bana göre şu anda CHP ile DSP'nin oyları yükseliyor. DYP'nin toplumda yeniden ümit olacağına ilişkin bir ışık görmüyorum.

  ÜLKÜCÜLERİ SEVERİM

  İçimden bir his Erkan'ın MHP'ye, ülkücülere daha yakın olduğunu söylüyor.

  - MHP'yi tabii ki severim, sayarım. Türkiye nüfusunun önemli bir bölümü seçimden bu partiyi ikinci olarak çıkardı. Ben ülkücülerin bu ülke insanına ne kadar sıcak yaklaştıklarını biliyorum. Şu eylemi, bu eylemi yaptılar gibi değerlendirmeleri kenara koyalım. Ülkücü hareketin Türkiye'nin bütünlüğü, rejimin devamı ve savunulması konusunda çok ciddi katkıları olmuştur. Bence ülkücüler ülkede denge unsuru olmuşlardır. Kafatasçılık anlamında olmayan milliyetçilikleri tüm vatandaşlarımızı kucaklayarak önemli katkılar sağlamıştır.

  Ne dersiniz?..

  Beşiktaş'a başkan olurum

  Beşiktaş'a başkan olmayı arzu ederim. Süleyman (Seba) ağabey, 16 yıl süresince çok güzel hizmetlerde bulundu. Ancak Beşiktaş bugün taraftarlarının arzu ettiği yerde değildir. Bunu gerçekleştirebilmek için Beşiktaş'ın bütün gruplarının birleşmesi, tek listeye yönelmesi gerekiyor. Süleyman ağabeyin bu kongrede aday olacağına ihtimal vermiyorum. Ben dört aydır Süleyman ağabeyin de katılacağı bir birlik organizasyonunu sağlamaya çalışıyorum. Eğer tek liste olursa başkanlık için aday olacağım.

  Yüzlerce valilik anısı var Kurşun yağmuru altında yürüdük

  Şırnak'taki nevruz olaylarının sabahında Asayiş Komutanı Necati Özgen paşayla birlikte küçük bir alana helikopterle indik. Tugay binasına 500 metre mesafe var. Bize nasıl ateş ediliyor, anlatamam. Zemin ıslak, yağmur yağıyor. Her ikimiz de pantolonlarımızı çizmelerin içine sokup birer de sigara yakarak kurşun yağmuru altında ağır ağır yürüyüp binaya girdik. Saniyeler saat gibiydi aslında. Amacımız güvenlik kuvvetlerine moral vermek, onların devlete olan güvenlerini zedelememekti. Koruyan Allah bize yine korudu.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı