Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Apo beni de vuracaktı

  Hürriyet Haber
  07 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 07 Mart 1999 - 00:01

  İmralı'da tutuklu bulunan bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın avukatları Hatice Korkut (33) ile Ahmet Zeki Okçuoğlu (50), Almanya'nın yüksek tirajlı siyasi dergisi Der Spiegel'e yaptıkları açıklamada, Öcalan'ın kendilerinde ‘‘Bitkin’’ ve ‘‘Korumasız’’ izlenim bıraktığını, sürekli gözlerini ovaladığını açıkladılar. Haberde, hiçbir engelleme olmadan müvekkileriyle yarım saat görüştüklerini vurgulayan Okçuoğlu'nun Öcalan'ın üniversiteden arkadaşı olduğu, zaman zaman PKK lideri ile olan görüş ayrılığı nedeniyle örgütün ‘‘Ölüm Listesi’’nde yer aldığı öğrenildi. Okçuoğlu, bir zamanlar PKK'nın, ‘‘Ölüm Listesi’’nde yer alması, 80'li yıllarda Öcalan'a olan eleştirici tutumu ile ilgili bir soruya da, ‘‘Öcalan ile aramızda geçmişte fikir anlaşmazlığı olmuştur. Ancak önümüzde olacaklara karşı görüş ayrılıkları yan mesele olacaktır. Ayrıca, iyi savunabilmek için müvekkille arkadaş olmak da gerekmiyor’’ diye yanıt verdi.

  Okçuoğlu, derginin sorusu üzerine, kendilerinin 15 avukatın sözcüsü olarak İmralı'ya gittiklerini, Diyarbakır'da kendisini savunmak için 60 avukatın daha başvuruda bulunduğunu Öcalan'a söylediklerini kaydetti.

  ESKİ ARKADAŞIZ

  Savunma için gerekli vekaleti, Noter olmadığı için alamadıklarını, noterin Türk yetkililerce tahsis edilmediğini öne süren Okçuoğlu, ‘‘Öcalan sizin kim olduğunuzu biliyor muydu?’’ sorusunu şöyle yanıtladı: ‘‘Apo'yu son kez 25 yıl önce birlikte okurken gördüm. O beni hemen tanıdı. Odaya girdiğimizde güldü, elini uzattı. Ama maskeli bir asker buna engel oldu. Görüşmeyi izleyen bir hakim, el sıkışmamıza izin verilmesini istedi. Daha sonra tokalaştık. İlk soruyu Öcalan sordu. Yakalanmasının ardından yankıların ne olduğunu bilmek istedi. Şahsen kendimin, tüm Kürt halkının ve eski karşıtlarının çok üzgün olduğunu, Japonya'dan ABD'ye kadar her yerde büyük gösteriler gerçekleştirildiğini söyledim.’’

  Görüşme sırasında bir engel olmadığını vurgulayan Okçuoğlu, Öcalan'ın, yakalanması ile ilgili olarak kendilerine ‘‘Beni Türk güvenlik görevlileri yakalamadı. Kenyalılar teslim etti’’ dediğini öne sürdü ve ‘‘Biz onun ABD veya İsrail'i suçlayacağını sanmıştık. Ancak bu konuda tek kelime konuşmadı. Biz de üstelemedik’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı