Dünya Haberleri

DÜNYA

  AP'den Avusturya'ya ‘aday muamelesi’

  Hürriyet Haber
  04 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 04 Şubat 2000 - 00:01

  AB tarihinde ilk kez kendi bünyesi içinde yer alan bir üye ülkeyi hizaya sokmak için harekete geçti. Avrupa Parlamentosu (AP) dün, ‘Jörg Haider liderliğindeki Özgürlükçü Parti’nin iktidara gelmesi halinde Avusturya ile siyasi diyalogun kesilmesini ve ilişkilerin sadece teknik düzeyde sürdürülmesini' öngören bir karar aldı. AP ayrıca Avusturya'ya ‘Aday ülke muamelesi’ yaparak Viyana'dan, Türkiye ve diğer aday ülkelerden talep edilen Kopenhag kriterlerine uymasını istedi.

  AB Konseyi ve AB Komisyonu'na bir çağrı yapan AP hem Avusturya, hem de Avrupa genelindeki ırkçı ve yabancı düşmanlığı ile ilgili gelişmeyi yakından takip etmesini istedi ve Avusturya tarafından AB'nin temel ilkeleri olan insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünün ihlal edilmesi halinde, AB karar mekanizmasından dışlanmasını talep etti.

  AP ayrıca, Haider'in partisi FPÖ'nün Avusturya Hükümeti'nde yer almasının, Avrupa'daki aşırı sağı ‘meşru’ hale getireceği ve bunun da Avrupa demokrasisi için bir tehlike oluşturacağını vurguladı. AP, bir ‘üye ülke’ olmasına rağmen Avusturya'ya AB'nin ‘olmazsa olmaz’ şartı olan Kopenhag kriterlerini hatırlattı ve ‘Bir üye ülkenin bu şartları eksiksiz yerine getirmemesi halinde, AB adaylarından bu şartların talep edilemeyeceğini’ belirtti.

  Halk: Haider koalisyona girsin

  AVRUPA Birliği Viyana'da kendi değerlerine uygun bir hükümet kurulması için müdahalede bulunurken, Avusturya halkı AB'nindışladığı Jörg Haider'den yana tavır aldı. Kamuoyu araştırma kuruluşu OGM tarafından yapılan ankette, halkın yüzde 54'ü, ‘Hükümeti kurma görevi Halk Partisi’yle Özgürlükçü Parti'ye verilsin' dedi. AB ülkelerinin Jörg Haider'in partisinin hükümette yer almaması için gösterdikleri tepki ise ters tepti. Halkın yüzde 25'i, AB'den çıkılmasından yana olduğunu dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı