Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AP'de 'hararetli' KKTC tartışması

  BRÜKSEL(ANKA)
  14 Şubat 2006 - 14:14Son Güncelleme : 14 Şubat 2006 - 14:14

  Avrupa Parlamentosu (AP) bünyesinde Kıbrıslı Türkler ile ilişkilerin geliştirilmesi için kurulan Üst Düzey Temas Grubu’nun pazartesi akşamı Strasbourg’da yaptığı toplantıda Kuzey Kıbrıs’a yapılacak ziyaret konusunda hararetli tartışmalar yapıldığı bildirildi.

  Brüksel'den yayın yapan ABHaber’e göre, tartışmaların ana gündemini KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile nasıl görüşüleceği oluşturdu. Sekiz kişiden oluşan Temas Grubu’nda yer alan bir kaç milletvekili Talat ile makamında yapılacak görüşmeye karşı çıktılar ve "başka bir mekanda Talat ile görüşelim" teklifini getirdiler.

  Bunun üzerine bazı AP üyeleri ise bu konuda kesinlikle taviz veremeyeceklerini eğer Talat ile makamında görüşülmemesi kararı alınırsa adanın kuzeyindeki havaalanını kullanarak KKTC’ye gireceklerini bu konuda kesinlikle geri adım atmayacaklarını dile getirdiler.

  Kıbrıslı Türklerin demokratik seçimle işbaşına getirdiği Talat’ı makamında ziyaret etme konusunda AP üyelerinin çoğu taviz vermeyince, bu sefer Talat ile bayraksız ve fotoğrafsız görüşme teklifi üzerinde görüş birliği sağlandı.
  Sert tartılmaların yapıldığı toplantıda kuzey Kıbrıs’a güneyden geçilerek gidilmesi ve Talat ile makamında görüşülmesi sırasında da bayrak gibi KKTC sembollerinin bulundurulmaması ve fotoğraf çekilmemesi kararı çıktı.
  Toplantıda bazı AP üyelerinin "Biz Papadopulos’un memuru değliz, AP’yi temsil ediyoruz ne yapacağımıza biz karar veririz" şeklinde çıkıştıkları öğrenildi. Toplantıda ayrıca parlamenterler Borrell’in de Talat ile daha önce görüştüğünün de altını çizdiler.

  AP "Üst Düzey Temas Grubu" şu parlamenterlerden oluşuyor: Francoise Grossetete, Mechtild Rothe, Karin Resetarits, Cem Özdemir, Francis Wurtz,Georgios Karatzaferis, Sean o Neachtain, Ryszard Czarnecki."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı