Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AP Yeşiller Milletvekili Uca: Operasyonlar durdurulsun

  Murat ÇAĞLAR/ VAN, (DHA)
  05 Ağustos 2006 - 14:37Son Güncelleme : 05 Ağustos 2006 - 14:37

  Hakkari'nin Şemdinli İlçesi’nde PKK eski hükümlüsü Seferi Yılmaz’a ait ‘Umut Kitabevi’nin bombalanması olayı ile ilgili DTP Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un başkanlığındaki milletvekili, sanatçı, gazeteci ve yazarlardan oluşan heyet, Şemdinli İlçesi'ne yaptıkları ziyareti Van’da değerlendirildi.

  Toplantıda Kürtçe konuşan Avrupa Parlementosu (AP) Yeşiller Partisi Milletvekili Feleknaz Uca, AB’ye girebilmek için Kopenhag Kriterleri’nin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. Şemdinli İlçesi'ne gidişlerinde sıkıntı yaşadıklarını öne süren Uca, “Böyle birşeyle ilk defa karşılaştım. Bir yolculukta tam 6 defa arandık ve bundan dolayı çok sıkıntı yaşadık. Ama ne kadar sıkıntılı olursa olsun Şemdinli halkının bizden bir beklentisi vardı” dedi.

  Şemdinli’de 9 Kasım 2005 tarihirde Seferi Yılmaz’a ait Umut Kitabevi’ne bombayı attıkları gerekçesiyle astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve eski PKK itirafcısı Veysel Ateş, çevredekiler tarafından yakalanarak güvenlik güçlerine teslim edildi. CHP Hakkâri Milletvekili Esat Canan, DTP Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, AP Yeşiller Partisi Militvekili Feleknaz Uca, İHD genel Başkanı Yusuf Alataş, Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgi, DTP kurucularından Selim Sadak, gazeteci, avukat ve sanatçılardan oluşan heyette de dün Şemdinli İlçesi'ne giderek, olayı aydınlattıkları gerekçesiyle teşekkür ziyaretinde buludu. Geceyi Van’da geçiren 40 kişilik heyet, bugün Merit Otel'de yaptıkları basın toplantısında Şemdinli izlenimlerini anlatı.

  AP Yeşiller Partisi Milletvekili Feleknaz Uca, konuşmalarını Kürtçe yaparak Türkçe tercüme edilmesini istedi. Uca, Şemdinli İlçesi’nden memnun ayrıldıklarını söyledi. Şemdinli’ye yolculukta sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Uca, şöyle dedi: “Çatışmaların ve savaşın olduğu birçok yere gittim. Böyle bir şeyle ilk defa karşılaştım. Bu yolculukta tam 6 defa arandık ve bundan dolayı çok sıkıntı çektik. Ama ne kadar sıkıntılı olursa olsun Şemdinli halkının bizden beklentisi vardı. Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecinde Kopenhag Kriterleri’ne uygun hareket etmelidir. Ama görüyoruz ki Terörle Mücadele Yasası çıktıktan sonra çeşitli gözaltılar yapılıyor. Türkiye, AB sürecine uygun davranmak zorunda ve o yasalar doğrultusunda hareket etmelidir. Avrupa Parlementosu üyesi olarak operasyonların durmasını istiyorum. Buralarda hergün insanlar ölüyor. Şiddetle sorunlar giderilmez. Bizim dün gezdiğimiz yerlerde panzerler, tanklar vardı. Biz buralarda çiçeklerin barışın olmasını istiyoruz.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı