Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AP: Türkiye'de şok edici işkence var

  Londra (ANKA)
  10 Ekim 2005 - 12:40Son Güncelleme : 10 Ekim 2005 - 12:40

  Türkiye’yi ziyaret eden Avrupa Parlamentosu heyeti, Türkiye’de "şok edici" işkencelerin yapıldığını öne sürdü. Heyet, Türk askerinin Güneydoğuda "kulak kesip, göz çıkardığını" iddia etti.

  İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Guardian, Türkiye’yi ziyaret eden Avrupa Parlamentosu heyetinin Türkiye’de "şok edici işkence ve cinayetlerle karşılaştıklarını" belirtti.

    

  Heyet üyelerinden Richard Howitt, gazeteye yaptığı açıklamada, "Duyduklarımız şok ediciydi. Kürt ayrılıkçı ya da sempatizan olduğu düşünülen insanların Türk askerlerince kulaklarının kesildiği ve gözlerinin oyulduğuna dair kayıtlar vardı. Bunları duygusal olarak etkilenmeden dinleyemezsiniz" dedi.

    

  Guardian’ın haberinde, heyetin bulgularının, "kadınlara karşı uygulanan şiddet ve güvenlik güçleri tarafından yerinden sökülen vücut organları ile birlikte" Türkiye’nin üyelik müzakereleri sürecinde ele alınacağı ifade edildi.

    

  İDDİALAR

   

  Haberde, heyetin Güneydoğu’ya yaptıkları ziyarette güvenlik güçlerinin "eski kötü günlerden kalma taktikleri uyguladıklarının doğrulandığı" belirtildi.

    

  İstatistiklere göre Türkiye’deki işkence vakalarının bir önceki yıla göre yüzde 13’lük bir gerileme kaydettiği belirtilen haberde, "Ayrım yapılmadan ateş edilme, yargısız infazlar, tutuklamalar, akşamları maskeli kişilerce ev baskınlarının tekrar başladığı" ifade edildi.

    

  Kaynaklarının çok güvenilir olduğunu belirten Howitt, benzer ifadelerin farklı gruplarla yapılan görüşmelerde de dile getirildiğini belirtti. Aynı zamanda bir İngiliz milletvekili olan Richard Howitt, "Yapılan konuşmalar, iddiaların doğruluğu konusunda hiçbir şüphe bırakmadı" dedi.

    

  Howitt, Eylül ayında sadece Van’da 95 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Haberde de 19 yaşındaki "Kürt ayrılıkçıların" sempatizanı olduğu gerekçesiyle göz altına alınan Yusuf Hasan’ın birkaç gün sonra cesedinin bulunduğunu belirtildi.

    

  Mazlumder’in de Howitt’e güvenlik güçlerince "Kürt ayrılıkçıların" organlarının vücutlarından çıkarıldığını doğruladığı aktarılan haberde, PKK’nın tek taraflı ateşkesini sonlandırmasıyla çatışmaların da arttığı ifade edildi.

   

  DIŞİŞLERİ: TAMAMEN HAYAL ÜRÜNÜ

   

  Öte yandan gazete, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan’ın, iddialar ile ilgili "aptalca hikayeler" dediğini aktardı.

   

  Gazete Tan’ın "Tamamen hayal ürünü ve gerçekle hiçbir ilgisi yok. Türkiye’de güvenilir hiç kimsenin bu tür şeyler söylediğini duyamazsınız" dediğini belirtti.

   

  AİHM REDDETMİŞTİ

   

  Uluslararası kamuoyunda "kesik kulak resimleriyle tanınan olay" Yargıtay'a taşınmıştı. Yakınları bu şekilde öldürülen, Halime Musa Issa ve beş Irak vatandaşının Türkiye aleyhine açtığı dava Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gitmişti.

   

  AİHM, Kuzey Irak’a yönelik sınır ötesi operasyonların ardından yaşanan benzer iddialarla ilgili somut bir bulgu bulunamadığını ve "Bölgenin PKK militanları ile KDP peşmergeleri arasında şiddetli çatışmalara sahne olduğu görmezlikten gelinemeyeceği" belirtilmişti
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı