Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AP’nin yorumu: Türkiye Názım’dan özür diliyor

  Hürriyet Haber
  12 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 12 Şubat 2000 - 00:01

  Doğumunun 100'üncü yılı olan 2002'nin Kültür Bakanlığı tarafından UNESCO'ya başvurularak Názım Hikmet Yılı ilan edilmesinin istenmesi üzerine Názım Hikmet tartışmaları yeniden gündeme geldi. Amerika'nın ünlü AP ajansı bu konuda bir makale yayınlayarak Türkiye'nin 30 yıl sonra Názım'ı kabul ettiğini anlattı.

  AMERİKAN Associated Press Haber Ajansı ünlü şair Nazım Hikmet ile ilgili bir makale yayınladı. Ajans, ‘Nazım ülkesini sevdiğini söyledi, yıllarca Türk hapishanelerinde yattıktan sonra sürgünde öldü. Vatandaşlıktan çıkarıldı, hain ilan edildi. Eserleri 50’den fazla dile çevrildi. 30 yıl sonra devlet Nazım'ı Türk kültürünün önemli isimlerinden biri olarak anıyor' dedi. AGİT Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Nazım'dan alıntı yaptığını belirten ajans, Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın da Nazım Hikmet'in 100'üncü doğumgünü olan 2002 yılında bir kutlama düzenlenmesi için UNESCO'ya çağrıda bulunduğunu belirtti.

  HÜRRİYET'TEN ALINTI

  Nazım Hikmet'in Türkiye'de başlayıp Rusya'da sona eren hikayesini ayrıntılı bir şekilde anlatan ajans, İspanyol ressam Pablo Picasso ve Fransız filozof Jean-Paul Sartre gibi aydınların 1940'lı yıllarda Nazım Hikmet'in hapisten salıverilmesi için kampanya yürüttüklerini belirtti.

  AP, günümüz Türk aydınlarından da alıntı yaptı. Hürriyet yazarı Doğan Hızlan'ın, ‘devlet enazından bir özür dileyerek bağışlanmak istiyor’ şeklindeki sözlerini aktardı.

  Orhan Pamuk, Hikmet'in kabul görmesinin siyasi yazılara uygulanan devlet baskısının sona erdiği anlamına gelmeyeceğini savundu. Pamuk, ‘Komünizm öldü, kimse artık bundan korkmuyor. Bu nedenle Hikmet de kimseyi tehdit etmiyor. Nazım Hikmet sağ olsaydı, tabiiki Kürtler’e yönelik uygulamaları ve insan hakları ihlalleri yazardı, onlar da hala şairi reddederlerdi' diyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı