Dünya Haberleri

DÜNYA

  AP’den Türkiye’yi eleştiren karara ezici destek

  Hürriyet Haber
  16 Ocak 2015 - 01:17Son Güncelleme : 15 Ocak 2015 - 23:54

  AVRUPA Parlamentosu, 14 Aralık’ta bazı medya kuruluşlarına yönelik olarak düzenlenen operasyon ve Türkiye’de medyaya yönelik sistematik baskı konusunda sert uyarılar içeren bir karar tasarısını ezici çoğunlukla kabul etti.

  751 üyeli parlamentodaki oturuma yaklaşık 600 kişi katıldı.
  Oylamaya katılan parlamenterlerin büyük bölümü karar lehinde oy kullanırken elektronik oylamaya gitmeye ihtiyaç duyulmadı, oylama el kaldırma yöntemiyle yapıldı. Son dönemdeki en sert belgelerden biri olan kararın bu denli destek görmesi AP’nin Türkiye’deki basın özgürlüğü konusunda son derece olumsuz bir izlenime sahip olduğunu göstermesi açısından önem taşıyor.

  Türkiye’nin müzakerelere başlayacağı dönemde onlarca parlamenterin “Evet” yazılı pankartlar kaldırdığı dönemden bugünkü tablonun yaşandığı bir döneme gelinmesi de “işlerin iyi gitmediğinin göstergesi” olarak algılanıyor.
  Belgeyle Türkiye’ye 2014-2020 döneminde yapılması öngörülen katılım öncesi mali yardımlarla temel hak ve özgürlüklere tam saygı gösterilmesi arasında doğrudan bağ kurulması bir ilki oluşturdu. Bu maddenin işlendiği 7. madde için elektronik oylama yapıldı ve bu bağın kurulmasına ilişkin 551 lehte, 11 aleyhte ve 31 çekimser oy çıktı.

  Raporda neler var

  AP’de kabul edilen kararda, Türk hükümetine medya özgürlüğünü bir öncelik konusu olarak ele alma ve eleştirel medya kuruluşlarına ve gazetecilere yönelik baskı ve sindirmeye son verme çağrısı yapılıyor.

  Basın özgürlüğünün genişleme süreciyle de ilişkilendirildiği metinde, ifade özgürlüğü ve medya çoğulculuğunun Avrupa değerlerinin kalbinde yer aldığı, özgür bir basının demokratik bir toplum için çok önemli olduğu hatırlatılıyor.

  Demokratik reformlardan özellikle de hükümetin halk gösterilerine ve eleştirel medyaya karşı azalan hoşgörüsünden duyulan endişeye de metinde yer verilirken, Türk yetkililere, ifade ve medya özgürlüğünün demokratik ve açık bir toplumun işleyişi açısından temel olmayı sürdürmesinden hareketle medya ve gazeteciler söz konusu olduğunda azami özen gösterilmesi gerektiği hatırlatması yapılıyor.

  14 Aralık 2014 tarihinde bazı medya mensuplarının gözaltına alınması kınandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı