Dünya Haberleri

  AP’den Türkiye raporuna onay

  Zeynel LÜLE/STRASBOURG
  02.04.2004 - 01:50 | Son Güncelleme:

  Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, Hıristiyan Demokrat Grup üyesi Hollandalı Arie Oostlander tarafından hazırlanan Türkiye Raporu’nu onayladı. Rapor, 84 ret oyuna karşılık, 212 oyla kabul edildi. Rapordaki görüşler şu şekilde:

  Türkiye’de, ‘güçlü bir muhalefete rağmen’, AB’ye uyum konusunda cesur adımlar atıldı. Yeni reformlar ve bunların gerçek anlamda uygulanması gerekiyor.

  Türk hükümetinin kararlılığına rağmen Türkiye henüz Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirmiyor. Köklü bir Anayasa değişikliği gerekiyor. 1982 döneminin otoriter rejiminin mührünü taşıyan bir anayasanın korunması doğru değil.

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin siyasi ve sosyal gücünün kısıtlanması oldukça zor ancak kaçınılmaz bir süreç.

  Avrupa Parlamentosu, AK Parti hükümetini, Türkiye’deki karşıt güçlere, yerel ve ulusal bürokrasiye, adli güce ve orduya karşı direnmesi için cesaretlendiriyor.

  YÖK ve RTÜK gibi kurumların demokratikleştirilmesi, bunlara askerlerin katılımına son verilmesi gerekir. Bürokrasideki zihniyetin değiştirilmesi ve daha Avrupalı zihniyetli memurlar yetiştirilmesi gerekiyor.

  Türkiye’nin laik devlet anlayışı, AB’ninki ile uyuşmuyor. Bu anlayış ülkede din ve vicdan özgürlüğüne kısıtlama getiriyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı