Dünya Haberleri

DÜNYA

  AP Cem'den özür diledi

  Hürriyet Haber
  01 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 01 Aralık 2000 - 00:01

  Avrupa Parlamentosu Başkanı Nicole Fontaine, iki DHKP-C'linin saldırısından ötürü Dışişleri Bakanı İsmail Cem'e özür mektubu yolladı. İki militanı AP binasına sokan kişinin ise İtalyan parlamenter Luisa Morgantini olduğu ortaya çıktı. Morgantini, Fehriye Erdal'ın hamiliğini de üstlenmişti.

  Avrupa Parlamentosu Başkanı Nicole Fontaine, İsmail Cem'e yönelik parlamento toplantısında yapılan saldırıyı kınadı ve bu saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Konuyla ilgili geniş bir araştırma yaptıklarını belirten Fontaine ayrıca, Cem'e bir özür mektubu gönderdi.

  Bu arada iki DHKP-C üyesinin AP binasına İtalyan parlamenter Luisa Morgantini tarafından alındığı ortaya çıktı. Olay sonrasında AP İdari Dairesi geniş bir araştırma yaptı. Cem'in konuşma yaptığı Dış İlişkiler Komisyonu'a bu kişilerin nasıl girdiği araştırıldı. Bahar Kimyongür, Deniz Demirkapı adındaki bu iki saldırganın, İtalyan Luisa Morgantini'nin imzaladığı 'davet' kağıdı ile içeriye girdikleri ortaya çıktı. İtalyan Komünist Partisi üyesi olan Morgantini'nin, Özdemir Sabancı suikasti faili Fehriye Erdal'ın Belçika'da yakalanması sonrasında da devreye girdiği ve Belçika makamları nezdinde Erdal'ın iltica başvurusunun kabul edilmesi için çaba harcadığı öğrenildi.

  Bendit’ten yalanlama

  Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu'nun eş başkanlığını yürüten Yeşiller üyesi Daniel Cohn-Bendit, olay öncesi iki göstericiyle kafeteryada oturduğuna yönelik haberleri yalanladı. Daniel Cohn-Bendit yaptığı açıklamada, AP'deki saldırı karşısında ‘Rahat bir tavır sergilediği’ saldırılarla ilişkisi olduğuna yönelik Hürriyet'de çıkan haberin de asılsız ve zedeleyici olduğunu belirterek, durumun son derece üzücü olduğunu belirtti.

  Albright, AB üyeliğimiz için devrede

  ABD, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecine verdiği desteği bir kez daha vurgularken, Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın bu çerçevede yoğun temaslar yaptığını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher, düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, ‘‘Biz Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini daima destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz. Bunun çok önemli bir süreç olduğunu düşünüyoruz’’ dedi. Boucher, Viyana'da yapılan AGİT toplantısında, Albright'ın Türkiye'nin AB'ye üyelik süreciyle ilgili yoğun temaslarda bulunduğunu kaydetti. Boucher, ‘‘Büyükelçiliklerimiz ve diğer bütün iletişim yöntemleriyle bu konuda pek çok Avrupalı ile temastayız’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı