Dünya Haberleri

  AP binası önünde boğa güreşlerine protesto

  Hürriyet Haber
  10.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hayvan haklarının militan savunucucu PETA örgütü üyeleri, Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu (AP) önünde boğa güreşlerini protesto gösterisi düzenledi.

  Vücutlarına kanı çağrıştırması için kırmızı boya süren ve boğaların öldürülmesinde kullanılan "banderilla" adlı şişleri batırılmış gibi gösteren 30 kadar üstsüz kadın ve erkek gösterici, AP binası önündeki platformda yerlere yattılar. Geçen yıl Avrupa Parlamentosu’nun bazı milletvekilleri boğa güreşinin yasaklanması için Komisyon’a çağrıda bulunmuştu. Boğa güreşlerini savunan "Mesa del Toro" adlı grup ise İspanya’da yüzyıllardır düzenlenen ve "Avrupa mirası" olduğunu iddia ettikleri bu "kültürel ve geleneksel" etkinliği yasaklama yetkisinin Avrupa Komisyonu’na ait olmadığını iddia etmişti.

  Kedi yemeye protesto

  PETA üyeleri, Peru’da düzenlenen "Kedi Yeme Festivali"ni de şiddetle kınadı. Canete kentinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen festivalde, özel olarak seçilen kedilerin eti kızartılarak yeniliyor. Bölge halkı, bunun, bronşit hastalıklarını iyi geldiğine ve bir afrodizyak olduğuna inanıyor. Bir PETA sözcüsü, "Perulular kedi etinin bronşite iyi geleceğine inanıyorsa, bundan daha çılgıncasına tuhaf bir inanış olamaz" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı