Gündem Haberleri

  AP: ABD, Esad’ı gözden çıkaracak

  Hürriyet Haber
  12.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Obama’nın çok yakında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a koltuğunu bırakma çağrısı yapacağı iddia edildi.

  AP ajansının Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Obama öncelikle Esad rejiminin meşruiyetini kaybettiğini ilan edecek. Bir sonraki adımın ise demokratik geçiş sürecinin başlatılması olacak. Ancak kaynaklar Arap dünyasının bölünmüş olmasının, Avrupa’nın Libya operasyonundaki dağınık görüntüsünün bu açıklamayı geciktirdiği görüşünde.
  Öte yandan Suriye’de isyanın önde gelen kentlerinden Banyas’ta Başbakan Erdoğan’ın posterleri dikkat çekti. Posterlerin Erdoğan’ın “1982’de Hama’da olanların tekrar ettiğini görmek istemiyorum” demesinden sonra asıldığı belirtildi.

  Hayalet muhabir Suriye’yi anlattı

  İngiliz The Times Gazetesi’nin savaş muhabiri Martin Fletcher, tarih öğretmeni kisvesiyle girdiği Suriye’de gizli servisin eline düştü. Humus’ta yakalanan Fletcher, tanklarla sarılı kentte eli silah tutabilecek tüm erkeklerin, Suriyeli yetkililer tarafından gizli hücrelerde gözaltında tutulduklarına tanık oldu./images/100/0x0/55eadab5f018fbb8f89af7f8

  SURİYE’de haftalardır süren protestoların ardından ülkedeki yabancı gazetecileri kovan ve ülkenin dış dünyayla ilişkisini asgariye indiren Beşar Esad yönetimi, ülkede olan biten hakkında dünyaya bilgi akışına yine de engel olamıyor. Nitekim İngiliz The Times Gazetesi savaş muhabiri Martin Fletcher ülkeye turist olarak girip tankların kuşattığı Humus kentine girmeye başardı. Tarih öğretmeni olduğunu ve tehlikeli yerlere seyahat etmeyi sevdiğini söyleyerek ülkeye giren Fletcher, Humus’ta Suriye gizli servisi Muhaberat’tan olduğunu tahmin ettiği kişilerce gözaltına alınmasına rağmen güvenlik güçlerini öğretmen olduğuna ikna etti. Fletcher sonrasında gözlemlerini anlattı.
  Erkekleri topluyorlar
  Şam’dan otobüsle Humus’a geçen, burada bir taksiyle en asi mahalleyi ziyaret etmeye kalktığında yakalanan Fletcher, bir anda kendisini gizli bir hücrede buldu. Burada çok sayıda genç adamın tutulduğunu anlatan muhabir, “Gençler getirildi, kimi korkutan titriyor, kimi dik duruyordu. Akşam olduğunda iki kez otomatik silah sesleri duyduk dışarıdan” dedi. Sorgulayıcıları öğretmen olduğuna ikna eden Fletcher, çantasının dibindeki notebook’u ele geçirilmediği için ucuz kurtulduğunu anlatıyor.
  Suriye, Libya değil
  İngiliz muhabir, Suriye ile ilgili tespitlerini ise şöyle sıraladı:
  - Esad, Mısır’da Mübarek, Libya’da Kaddafi’den daha popüler.
  - Rejim, büyük ölçüde birbirine bağlı. Ordu, rejimi destekliyor.
  - Muhalefet, hem coğrafi hem de demografik açıdan izole edilmiş durumda. Nüfusun yüzde 50’sini ihtiva eden Şam ve Halep, rejime sadık kaldı.
  - Çok az Suriyeli, güvenlik güçlerine karşı duracak cesarete sahip. Ayrıca Esad gittiğinde yerini neyin dolduracağı konusunda şüpheleri var.
  - Batılı bir diplomata göre, orta sınıf, Başkan iş imkanı sağlayıp, maaşları ödedikçe ona sadık kalma eğiliminde.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı