ANKARA HABERLERİ

AOÇ önümüzdeki yıl daha kaliteli şarap üretecek

Hürriyet Haber
11.05.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Atatürk Orman Çiftliği bu yıl süt fabrikası, gelecek yıl da şarap fabrikasını modernize ederek daha yüksek ve yaygın satış oranını hedefliyor.

Hürriyet Haber

ATATÜRK Orman Çiftliği (AOÇ) Müdürü Ömer Bülent Arslan, Çiftlik bünyesindeki süt ve şarap fabrikalarının modernizasyonunun gerektiğini belirtirken, bu yıl süt, gelecek yıl da şarap fabrikasının mimari ve teknolojik olarak yenileneceğini, kapasiteyi artırarak satışları da yaygınlaştırmayı amaçladıklarını açıkladı.

TBMM KİT Komisyonunda AOÇ Müdürlüğünün 2006 yılında 6 milyon 71 bin YTL dönem karı ile biten faaliyetlerine ilişkin rapor görüşülerek ibra edildi.

Komisyonda bilgi veren ve üyelerin sorularını yanıtlayan AOÇ Müdürü Ömer Bülent Arslan, toplam 52 bin dekar çiftlik arazisinden halen 33 bin 220 dekarın AOÇ’nin mülkiyetinde bulunduğunu, bunun yüzde 23,96’sında (7,9 bin dekar) hububat ve yem bitkileri, yüzde 2,29’unda (762 dekar) süs bitkileri ve fidan üretildiğini, çiftlik arazilerinin sadece yüzde 27,28’inin (9 bin 64 dekar) tarımsal faaliyete uygun olduğunu söyledi. Çiftlik arazilerinin yüzde 41,24’ünü (13,7 bin dekar) park ve orman alanı oluşturduğunu, yüzde 21,12’sinin (7 bin 15 dekar) ise kirada olduğunu belirten Arslan, çiftlikte kendi kaynakları ile ağaçlandırma çalışmalarına hız verdiklerini bildirdi.

Dünyanın en iyisi olmalı

Arslan, modern tarım ve üretim tekniklerini de kullanarak, AOÇ’yi, Hyde Park, Central Park gibi bütün dünyanın bildiği örneklerin üzerinde olacak şekilde, Arbaretum ve botanik bahçelerinin, suni gölet ve şelalelerin, golf alanlarının, yürüyüş, koşu, bisiklet ve gezinti yollarının, büyük ve zengin hayvanat bahçesinin, tarım müzesinin de bulunduğu bir kompleks haline getirmek istediklerini ifade etti.

Çiftlik bünyesindeki süt ve şarap fabrikalarının modernizasyonunun gerektiğini dile getiren Arslan; bu yıl süt, gelecek yıl da şarap fabrikasının mimari ve teknolojik olarak yenileneceğini, kapasiteyi artırarak satışları da yaygınlaştırmayı amaçladıklarını anlattı. Arslan, AOÇ mağazalarında tarım satış kooperatifleri birlikleri ürünlerinin satışını da planladıklarını kaydetti.

Komisyonda konuşan üyeler, AOÇ’nin marka olan ürün satışlarının yaygınlaştırılması gerektiğini belirtirken AKP Milletvekili Hüseyin Gülsün, AOÇ yönetiminin dondurma üretiminden çok arazinin korunmasına ve yeşil alan olarak değerlendirilmesine önem vermesi gerektiğini kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AOÇ önümüzdeki yıl daha kaliteli şarap üretecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı