"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

AOÇ’den otoban geçirmek Ankara’ya cinayettir

OKURUNUZ, sayın Av. Buket Saran, AOÇ’de de yapılanları gitgide artan trafik nedeniyle normal karşılamış ve şikayet edenleri köye taşınmaya davet etmiş. İnsaf!

Modern batı kentlerine baktığımızda trafik sorununun karayolu ile değil demiryolu yani metro ile çözülmüş olduğunu görürüz. Ayrıca uygar ve gelişmiş ülkelerde AOÇ gibi yeşil alanlara, yani doğaya dokunmak, hele yüzlerce ağaç kesip ortasından otoban geçirmek cinayettir. Artan trafik de üretilen yanlış politikalar sonucudur. Kent imar planlamasını ranta dayalı yaparsanız, ulaşım master planınız olmaz ise trafik Ankara’daki gibi çok yoğun görünür. Halbuki uygun bir şehir ve ulaşım planlaması ile trafik bu kadar artmazdı Ankara’da. Örnek olarak AŞTİ otobüs servisleri kaldırılınca ve otobüslerin kent dışında yolcu indirmesi -hangi akla hizmet- yasaklanınca trafik eskisine göre suni olarak çok fazla arttı otogar civarında... Zira çok yanlış bir kararla toplu taşıma kaldırıldı ve herkes taksilere yada özel araçlara yönlendirildi, AŞTİ’den hergün binlerce araç fışkırıyor gereksiz yere!..
Belediyelerin hatalarını sürekli yeni yollar yaparak, toprağa asfalt ve beton dökerek çözmeye çalışıyoruz ki bu çok yanlış. Nefes alacak yeşil alanlarımızı katlettirmemeliyiz yoksa yer gök otomobil, otoban ve egzoz gazı olacak Ankara’da. Çözüm düzgün bir şehir ve ulaşım planlamasıdır, metrolardır, alt-üst geçit ve otobanlar asla değildir ki bu yöntemle trafiğin zaten çözülmediğini çok net görüyoruz.
Dr. Osman DROP

 

Klima farkı

ANKARA Büyükşehir Belediyesi Yaşamkent’te ikamet edenlere EGO’nun klimalı otobüsleri çok görülüyor. Yaz aylarında Kızılay-Yaşamkent hattında çalışan 123 Yaşamkent otobüslerinin yüzde 90’ı klimasız. Defalarca şikayette bulunmamıza rağmen bu değişmedi. Buna karşın aynı güzergahı Sincan, Etimesgut, Eryaman hatlarında çalışan otobüslerin ise yüzde 90’ı klimalıdır.
Murat ATAK

 

Korsan servislere dikkat

OKUL servis araçlarının öğrenci velileri ve okul idareleri tarafından sürekli denetlenmesi gerekiyor. Öğrenci velileri ve okul idarecileri okul servis araçlarının temiz, bakımlı, güvenli ve her altı ayda bir düzenli bakımının yapılıp yapılmadığına dikkat etmelidirler. Servislerde rehber personel bulunmayan okul servis araçları mutlaka Servis Araçları Odası’na bildirilmelidir.
Bendevi PALANDÖKEN-TESK Genel Başkanı

X